Paris-presse (1954) / Kriza politike në Shqipëri. Enver Hoxha, pas akuzave të rënda të Mehmet Shehut, është arrestuar për tradhti.Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Tetor 2019

 

“Paris-presse” ka botuar, të enjten e 29 korrikut 1954, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arrestimin e Enver Hoxhës, pas akuzave të rënda të Mehmet Shehut, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Ish-presidenti shqiptar Enver Hoxha arrestohet për tradhti

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Tiranë, 28 korrik – Kriza politike, e përhapur në Shqipëri që prej disa muajsh, ka çuar në arrestimin e ish-presidentit Enver Hoxha, njeriut të fortë të regjimit, i cili nuk ishte më “i preferuari” i Moskës.

 

Ne e dimë që javën e kaluar Enver Hoxha kishte paraqitur dorëheqjen e tij në Parlament, duke kërkuar që rivali i tij, nënkryetari i Këshillit, Mehmet Shehu, të emërohej si pasardhësi i tij, gjë që u bë.

 

Mehmet Shehu sapo e ka akuzuar paraardhësin e tij për tradhti, si pro-titist, frikacak dhe pro-perëndimor. Së shpejti Enver Hoxha do të gjykohet nga një gjykatë speciale.

 

Thuhet se Mehmet Shehu po përgatit një spastrim serioz që synon forcimin e qeverisë dhe partisë, në mënyrë që të ruhet për Bashkimin Sovjetik fortesa shqiptare, në një moment kur Jugosllavia, Greqia dhe Turqia po përgatiten të nënshkruajnë aleancën ushtarake ballkanike.

 

 

Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-presse-1954-kriza-politike-ne-shqiperi-enver-hoxha-pas-akuzave-te-renda-te-mehmet-shehut-eshte-arrestuar-per-tradhti/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-gazetat-franceze-shkruanin-se-enver-hoxha-akuzohej-per-tradhti-nga-mehmet-shehu/

 

https://balkanweb.com/paris-presse-1954-kriza-politike-ne-shqiperi-enver-hoxha-pas-akuzave-te-renda-te-mehmet-shehut-eshte-arrestuar-per-tradhti/

 

https://dosja.al/paris-presse-me-1954-kriza-politike-ne-shqiperi-enver-hoxha-pas-akuzave-te-renda-te-mehmet-shehut-eshte-arrestuar-per-tradhti/

 

http://www.gazetatema.net/2019/10/28/paris-presse-me-1954-kriza-politike-ne-shqiperi-enver-hoxha-pas-akuzave-te-renda-te-mehmet-shehut-eshte-arrestuar-per-tradhti/

 

https://360grade.al/303875/paris-presse-1954-kriza-politike-ne-shqiperi-enver-hoxha-pas-akuzave-te-renda-te-mehmet-shehut-eshte-arrestuar-per-tradhti/

 

https://www.syri.net/arte-media/290106/shtypi-francez-ne-1954-enver-hoxha-arrestohet-per-tradhti-pas-akuzave-te-renda-te-shehut/

 

https://opinion.al/paris-presse1954-pas-akuzave-te-shehut-enver-hoxha-arrestohet-per-tradhti/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1177952/paris-presse-1954-kriza-politike-ne-shqiperi-enver-hoxha-pas-akuzave-te-renda-te-mehmet-shehut-eshte-arrestuar-per-tradhti/

 

https://www.voal.ch/paris-presse-1954-kriza-politike-ne-shqiperi-enver-hoxha-pas-akuzave-te-renda-te-mehmet-shehut-eshte-arrestuar-per-tradhti/