Le Figaro (1939) / Prezantimi i Leka Zogut foshnje në Versajë (Foto ekskluzive)


Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Tetor 2018

 

“Le Figaro” ka botuar, të premten e 11 gushtit 1939, në ballinë, një fotografi të rrallë të Leka Zogut foshnje, realizuar gjatë kohës së strehimit të familjes mbretërore shqiptare në Francë.

 

Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për publikun shqiptar, fotografinë në fjalë, si dhe përshkrimin e saj nga prestigjiozja franceze :

 

Djali i mbretit Zog

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Këtu, paraqitur nga dadoja e tij, dje, në Versajë, princi i vogël Aleksandër (Leka), djali i mbretit Zog të Shqipërisë dhe mbretëreshës Geraldinë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1939-prezantimi-i-leka-zogut-foshnje-ne-versaje-foto-ekskluzive/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-figaro-1939-prezantimi-leka-zogut-foshnje-ne-versaje/

 

https://www.kultplus.com/trashegimia/le-figaro-1939-prezantimi-i-leka-zogut-foshnje-ne-versaje-foto-ekskluzive/

 

https://www.voal.ch/le-figaro-1939-prezantimi-leka-zogut-foshnje-ne-versaje-foto-ekskluzive/

 

http://opinion.al/le-figaro-1939-prezantimi-i-leka-zogut-foshnje-ne-versaje/

 

http://www.botasot.info/historia-lajme/959876/le-figaro-1939-prezantimi-i-leka-zogut-foshnje-ne-versaje/

 

http://www.njekomb.com/?p=145039

 

http://maqedoniashqiptare.com/2018/10/331647/

 

http://360grade.al/152718/frane-1939-princi-zog-prezantohet-ne-versaje-foto/