The Ontario Intelligencer (1941) / Takimi me mbretin Zog në Hotel Ritz në Londër — Rrëfimi i gazetarit Robert BunnelleNga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Prill 2023

 

“The Ontario Intelligencer” ka botuar, të martën e 14 tetorit 1941, në faqen n°11, rrëfimin e gazetarit Robert Bunnelle mbi takimin me mbretin Zog asokohe në Hotel Ritz në Londër, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Mbreti i Shqipërisë, Zogu I, duke bërë jetën e një zotërie fshati

Duke shpresuar me kohën se aleatët do t’i dëbojnë italianët nga Shqipëria

Thotë se është i lumtur

Nga Robert Bunnelle

(Shkrimtar i Stafit të Associated Press)

Burimi : The Ontario Intelligencer, e martë, 14 tetor 1941, f.11
Burimi : The Ontario Intelligencer, e martë, 14 tetor 1941, f.11

Londër, 14 tetor – (AP) Zogu I, mbret pa vend, po jeton jetën pa emocione të një zotërie fshati dhe shpreson që mbështetësit dhe aleatët e tij t’i përzënë italianët nga Shqipëria dhe t’i kthejnë punën.

 

I heshtur për planet e tij, monarku i guximshëm i shmanget publicitetit, argëtohet në mënyrë modeste dhe kujdeset rreptësisht për biznesin e tij.

 

Për rrethin e jashtëm, më së shumti duket se është duke mbajtur djalin e tij të vogël biond – lindur dy ditë para se italianët të pushtonin Shqipërinë – në prehër apo duke lexuar gazetat.

 

E takova në Ritz për një koktej, një “takim thjesht shoqëror” i organizuar nga një mik i përbashkët pas javësh përpjekjesh për ta parë atë profesionalisht si mbret dhe gazetar.

 

“Jam i lumtur”, tha mbreti Zog në frëngjisht, “që republikat e Amerikës së Jugut kanë filluar të kuptojnë rreziqet e armiqve nga jashtë. Është mirë t’i shohësh ato të kthehen në drejtim të veprimit të përbashkët me Shtetet e Bashkuara për të mbrojtur hemisferën perëndimore kundër agresionit. Nëse vendet e Ballkanit do të ishin bashkuar, historia e kësaj lufte mund të kishte qenë një histori tjetër”.

 

“Një ditë,” shtoi ai, “mund të ketë një Lidhje të re Kombesh nën të cilën vendet e vogla që janë shkatërruar do të rikthehen. Nëse ka, shpresoj që Shtetet e Bashkuara të marrin pjesë në të dhe të mos mbeten jashtë pas luftës së fundit.”

 

“Lidhja e Kombeve duhet të ketë Shtetet e Bashkuara për të qenë të suksesshme.”

 

Mbreti Zog ishte i rezervuar në lidhje me veprimtaritë e tij gjatë luftës. Por bashkëpunëtorët e tij e bënë të qartë se ai nuk u lejua të krijonte një revoltë në Shqipëri për të minuar forcën italiane pasi Italia dhe Greqia hynë në luftë në tetor 1940.

 

Mbreti thotë se malësorët e tij shqiptarë nuk do të pajtohen kurrë me sundimin italian dhe shumë prej mbështetësve të tij mendonin se me udhëheqjen e Zogut, grupe luftëtarësh mund të ishin organizuar për t’u mundësuar grekëve të pastronin italianët përpara se gjermanët të bashkoheshin në luftime prillin e kaluar.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/the-ontario-intelligencer-1941-takimi-me-mbretin-zog-ne-hotel-ritz-ne-londer-rrefimi-i-gazetarit-robert-bunnelle/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/the-ontario-intelligencer-1941-takimi-me-mbretin-zog-ne-hotel-ritz-ne-londer-rrefimi-i-gazetarit-robert-bunnelle/

 

https://americaneye.al/the-ontario-intelligencer-1941-cfare-mendonte-mbreti-zog-nga-londra-per-gjeopolitiken-e-luftes/

 

https://opinion.al/1941-takimi-me-mbretin-zog-ne-londer-rrefimi-i-gazetarit-robert-bunnelle/

 

https://alb-spirit.com/2023/04/07/takimi-mbretin-zog-ne-hotel-ritz-ne-londer/

 

https://www.thealbanian.co.uk/1941-takimi-me-mbretin-zog-ne-londer-rrefimi-i-gazetarit-robert-bunnelle/

 

https://www.voal.ch/the-ontario-intelligencer-1941-takimi-me-mbretin-zog-ne-hotel-ritz-ne-londer-rrefimi-i-gazetarit-robert-bunnelle/multimedia/dossier/

 

https://vloranews.al/kulture/takimi-me-mbretin-zog-ne-hotel-ritz-ne-londer/

 

Koha, e martë, 11 prill 2023, f.17
Koha, e martë, 11 prill 2023, f.17