Journal des débats politiques et littéraires (1931) / Turqia e njohu më në fund mbretërinë e Shqipërisë


Ahmet Zogu
Ahmet Zogu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Shtator 2019

                                                             

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të dielën e një nëntorit 1931, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me njohjen zyrtare të mbretit Zog nga Turqia, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Turqia njohu mbretërinë e Shqipërisë

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Më 27 tetor, Presidenti i Republikës turke i dërgoi një telegram Madhërisë së Tij Mbretit Zog të Shqipërisë, duke i uruar lumturi dhe prosperitet për kombin shqiptar.

 

Madhëria e Tij i ktheu të njëjtin urim.

 

I ngarkuari për çështjet diplomatike i Turqisë në Tiranë vizitoi Ministrin e Punëve të Jashtme të Shqipërisë, të cilin e njoftoi se ai ishte udhëzuar nga qeveria e tij për të hyrë në marrëdhënie zyrtare me qeverinë shqiptare.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/journal-des-debats-politiques-et-litteraires-1931-turqia-e-njohu-me-ne-fund-mbreterine-e-shqiperise/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-ataturku-njohu-me-ne-fund-mbreterine-e-shqiperise/

 

https://opinion.al/france-1931-turqia-e-njohu-me-ne-fund-mbreterine-e-shqiperise/

 

https://dosja.al/nentor-1931-gazeta-franceze-turqia-e-njohu-me-ne-fund-mbreterine-e-shqiperise/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1157846/journal-des-debats-politiques-et-litteraires-1931-turqia-e-njohu-me-ne-fund-mbreterine-e-shqiperise/

 

https://politiko.al/telegrami-i-urimit-kur-e-njohu-zyrtarisht-turqia-mbretin-zog/

 

https://balkanweb.com/telegrami-i-urimit-kur-e-njohu-zyrtarisht-turqia-mbretin-zog/

 

http://www.gsh.al/2019/09/21/telegrami-urimit-kur-e-njohu-zyrtarisht-turqia-mbretin-zog/