Excelsior (1939) / Leka Zogu, trashëgimtari i parë i një froni evropian me origjinë amerikane


Leka Zogu I – Mbret i shqiptarëve
Leka Zogu I – Mbret i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Gusht 2019

 

“Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 5 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me lindjen dhe origjinën e Leka Zogut I, trashëgimtarit të drejpërdrejtë të fronit mbretëror shqiptar, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Oborret mbretërore

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Populli shqiptar po përgatitet të festojë lindjen e trashëgimtarit të fronit, veçanërisht fisi i Matit, i cili jeton në mal, në veri të mbretërisë, në vendin ku lindi N.M.T. Mbreti Zog.

 

Lindja e fëmijës do të ndodhë shumë shpejt (Në fakt, mbreti Leka I lindi ditën e botimit të këtij shkrimi), doktori Weibel, mjeku i njohur vjenez, gjendet në Tiranë që prej një jave. Nëse lind djalë, ai do të jetë trashëgimtari i parë i një froni evropian me origjinë amerikane... Ne e dimë, në fakt, se nëna e mbretëreshës Geraldinë është amerikane.

 

Sipas zakonit, njerëzit do ta mësojnë ngjarjen e lumtur nëpërmjet jehonës së artilerisë : njëqind e një të shtëna nëse është princ, njëzet e një nëse është princeshë.

 

Mbreti Zog ka deklaruar tashmë se djali i tij do të quhet Skënder, përkthimi shqip i Aleksandrit, për nder të heroit kombëtar të Shqipërisë, Skënderbeut. Nëse është vajzë, ajo do të marrë emrin e gruas së Skënderbeut, Donikës.

 

Meqë pallati i ri mbretëror i Tiranës është ende në ndërtim e sipër, mbretëresha jeton në vilën e kunatës së saj, princeshës Senije.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1939-leka-zogu-trashegimtari-i-pare-i-nje-froni-evropian-me-origjine-amerikane/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

http://www.panorama.com.al/leka-zogu-trashegimtari-i-pare-i-nje-froni-evropian-me-origjine-amerikane/

 

https://27.al/leka-zogu-trashegimtari-i-pare-i-nje-froni-evropian-me-origjine-amerikane/

 

https://www.voal.ch/excelsior-1939-leka-zogu-trashegimtari-pare-nje-froni-evropian-origjine-amerikane/

 

https://www.gazetatema.net/2019/08/22/leka-zogu-trashegimtari-i-pare-i-nje-froni-evropian-me-origjine-amerikane/

 

https://politiko.al/excelsior-1939-leka-zogu-trashegimtari-i-pare-i-nje-froni-europian-me-origjine-amerikane/

 

https://dosja.al/leka-zogu-trashegimtari-i-pare-i-nje-froni-evropian-me-origjine-amerikane/

 

https://boldnews.al/2019/08/22/leka-zogu-trashegimtari-i-pare-i-nje-froni-evropian-me-origjine-amerikane/

 

https://www.syri.net/syri_kosova/arte-edhe-media/46137/leka-zogu-i-pari-trashegimtar-froni-ne-evrope-me-origjine-amerikane/

 

http://www.55news.al/dossier/item/221860-leka-zogu-trashegimtari-i-pare-i-nje-froni-evropian-me-origjine-amerikane