La République Française (1880) / Peticioni i Lidhjes shqiptare të Gjirokastrës drejtuar Fuqive të Mëdha


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Qershor 2020

 

“La République Française” ka botuar, të shtunën e 26 qershorit 1880, në ballinë, një shkrim në lidhje me peticionin e Lidhjes shqiptare të Gjirokastrës drejtuar asokohe Fuqive të Mëdha, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Berlin, 24 qershor.

 

Lidhja Shqiptare e Gjirokastrës sapo ka dërguar peticionin e mëposhtëm që t’u jepet anëtarëve të konferencës :

 

Të gjithë shqiptarët në emër të njerëzimit janë duke i bërë thirrje edhe një herë drejtësisë së fuqive të mëdha, duke u kërkuar atyre që të marrin seriozisht rrezikun me të cilin kërcënohen duke parë kështu atdheun e tyre t’i jepet të huajve.

 

Shqiptarët u kërkojnë Fuqive të Mëdha që t’u mbrojnë kombësinë dhe integritetin e atdheut të tyre.

 

Përndryshe, ata do të detyroheshin të vdisnin të gjithë, me armët në duar, në mbrojtje të të drejtave të tyre natyrore sesa të mbeten në mëshirën e të huajve.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/la-republique-francaise-1880-peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha-ne-vitin-1880/

 

https://www.kultplus.com/trashegimia/peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/

 

https://fjala.al/2020/06/10/peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/

 

https://tirananews.al/140-vite-me-pare-kur-lidhja-gjirokastrite-i-kerkonte-fuqive-te-medha-te-mbronin-kombin-ne-te-kundert/

 

https://dosja.al/peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/

 

http://www.standard.al/2020/06/10/la-republique-francaise-1880-peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/

 

https://bulevardionline.com/2020/06/10/la-republique-francaise-boton-peticionin-e-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/

 

https://alb-spirit.com/2020/06/10/la-republique-francaise-1880peticioni-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1308619/la-republique-francaise-1880-peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/

 

http://www.arsalbanica.mk/peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/

 

https://opinion.al/peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha/

 

http://www.titulli.com/la-republique-francaise-1880-peticioni-i-lidhjes-shqiptare-te-gjirokastres-drejtuar-fuqive-te-medha

 

https://konica.al/2020/06/peticioni-drejtuar-fuiqve-te-medha/