The Chicago Tribune (1929) / 50 shqiptarë sjellin nuset e tyre në Shtetet e Bashkuara


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Janar 2022

 

“The Chicago Tribune” ka botuar, të premten e 25 marsit 1929, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me udhëtimin e çifteve të sapomartuara shqiptare drejt SHBA-ve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

50 shqiptarë sjellin nuset e tyre në Shtetet e Bashkuara

Rezervoni udhëtimin në bordin e Leviathan-it që lundron nesër

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Pesëmbëdhjetë çifte të porsamartuara shqiptarësh kaluan dje përmes Parisit, rrugës për në Cherbourg, për të pritur anijen kyesore të SHBA-ve, Leviathan-in, që do të lundrojë të shtunën.

 

Ky është kontingjenti i parë i 50 çifteve të rinjsh nga Shqipëria që kanë rezervuar muajin e mjaltit për në Amerikë në anijen Leviathan. Ata u shoqëruan në Paris dhe Cherbourg nga agjenti i përgjithshëm i linjës në Tiranë, z. Andrea F. Krasniqi.

 

Të martuarit janë shtetas amerikanë që kanë emigruar nga Shqipëria disa vite më parë dhe janë të punësuar si tregatarë frutash, ushqimesh dhe tregtarë të vegjël në Boston dhe përreth.

 

Edhe pse kuota shqiptare prej 100 në vit plotësohet për 50 vitet e ardhshme, një vajzë që martohet me një shqiptar të amerikanizuar fiton të drejtën për vizë pa kuota dhe shmang rregullat e kuotave.

 

Tri nga nuset që lundrojnë të shtunën janë nuse “foto”. Të tjerat janë vajza që pritën dashuritë e tyre të fëmijërisë për t’u vendosur në biznes në Tokën e Re përpara se të martoheshin.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/the-chicago-tribune-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://www.kultplus.com/lajme/the-chicago-tribune-ne-vitin-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

http://www.illyria.com/the-chicago-tribune-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://27.al/the-chicago-tribune-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://opinion.al/the-chicago-tribune-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://pressonline.mk/2022/01/15/the-chicago-tribune-ne-vitin-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://plavaeguciasot.com/the-chicago-tribune-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://drini.us/the-chicago-tribune-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

http://www.arsalbanica.mk/the-chicago-tribune-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://kosovapost.net/50-nuse-ne-shba-cikago-turbuna/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1743235/the-chicago-tribune-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://alb-spirit.com/2022/01/15/chicago-tribune-192950-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://www.syri-vision.tv/the-chicago-tribune-ne-vitin-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://ampress.ca/the-chicago-tribune-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-e-tyre-ne-shtetet-e-bashkuara/

 

https://diasporashqiptare.al/2022/01/15/shkrimi-i-the-chicago-tribune-me-1929-50-shqiptare-sjellin-nuset-ne-shba/