Excelsior (1928) / Kur Gjermania njohu mbretin Zog


Ahmet Zogu
Ahmet Zogu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 19 Shtator 2019

 

“Excelsior” ka botuar, të martën e 25 shtatorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me njohjen zyrtare të mbretit Zog nga Gjermania, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Mbreti Zog u njoh nga Gjermania

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Tiranë, 24 shtator.

 

I ngarkuari për çështjet diplomatike të Gjermanisë shkoi për vizitë te z. Kotta, President i Këshillit, Ministër i Punëve të Jashtme, të cilin e njoftoi se qeveria e Reich-it njeh dhe hyn në marrëdhënie diplomatike zyrtare me qeverinë e mbretit Zog.

 

Regjimi i ri u njoh gjithashtu edhe nga Britania e Madhe.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/excelsior-1928-kur-gjermania-njohu-mbretin-zog/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-gjermania-njohu-mbretin-zog/

 

https://opinion.al/excelsior-1928-kur-gjermania-njohu-mbretin-zog/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1157283/excelsior-1928-kur-gjermania-njohu-mbretin-zog/

 

http://www.njekomb.com/?p=241712