Le Matin (1914) / Ish-mjeku i Princ Vidit, pasi u detyrua të largohej nga Durrësi : “Nuk besoj se Esat Pasha ishte një tradhtar. Përkundrazi. Sipas mendimit tim…”


Esat Pasha (Excelsior, 8 février 1913, Ballinë) - Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Esat Pasha (Excelsior, 8 février 1913, Ballinë) - Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Janar 2020

 

“Le Matin” ka botuar, të hënën e 25 majit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me një rrëfim të çuditshëm nga ish-mjeku personal i Princ Vidit për Esat Pashë Toptanin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Trazirat në Durrës

Versioni i çuditshëm i shkaqeve të largimit të Esat Pashës

Një histori e “një kafje të keqe”

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Berlin, 24 maj.

 

Nga korrespondenti special i “Matin” (me telefon).

 

Doktor Berghausen-i, ish-mjeku i princ Vidit, të cilit iu desht të largohej nga oborri i Durrësit pas keqkuptimeve që lindën midis marshallit të madh të oborrit mbretëror dhe atij, bëri në Këln, ku ai sapo ka mbërritur, deklaratat në vijim për gazetarët gjermanë :

 

Hyrja në Durrës me një ceremoni të denjë të një oborri mbretëror të Evropës Perëndimore, nuk mund ta afronte mbretin më pranë popullit, i cili prej pesë vitesh ishte në luftë, dhe që është aq i varfër sa njerëzit atje vdesin nga uria çdo ditë.

 

Nuk besoj se Esat Pasha ishte një tradhtar. Përkundrazi. Sipas mendimit tim, ai iu përkushtua me sinqeritet sovranit të tij.

 

Shkaku i vërtetë i largimit të tij është mosmarrëveshja e thellë që ekzistonte midis tij dhe kapitenit të xhandarmërisë Zoiy. Esati kishte kërkuar shkarkimin (largimin) e oficerit. Meqë nuk iu plotësua kjo kërkesë, ai urdhëroi një nga shërbëtorët e tij të helmonte kapitenin e xhandarmërisë hollandeze me një filxhan kafeje të keqe. Kjo është e zakonshme në Shqipëri dhe ne nuk i kushtojmë shumë rëndësi asaj.

 

Shërbëtori nuk pranoi. Esati urdhëroi që ta pushkatonin.

 

Me pak fjalë, oficeri holandez arriti ta dëbojë Esat Pashën, të cilin shkoi ta kërkojë bashkë me gruan e tij, i shoqëruar nga njëzet e pesë burra me pushkë të pajisura me bajoneta.

 

Kur Esat Pasha u shoqërua në bordin e anijes austriake, atij iu kërkua që të dorëzojë shpatën e tij.

 

Përfaqësuesi i Italisë ndërhyri pranë mbretit dhe i kujtoi atij se i kishte garantuar lirinë dhe jetën Esat Pashës.

 

Ne, natyrisht, botojmë këtë version të çuditshëm, nga i cili nuk kemi marrë asnjë konfirmim, përveçse nën përgjegjësinë e autorit të tij dhe me rezerva më të shprehura.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-matin-1914-ish-mjeku-i-princ-vidit-pasi-u-detyrua-te-largohej-nga-durresi-nuk-besoj-se-esat-pasha-ishte-nje-tradhtar-perkundrazi-sipas-mendimit-tim/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/nje-rrefim-i-cuditshem-nga-ish-mjeku-personal-i-princ-vidit-per-esat-pashe-toptanin/

 

https://www.kultplus.com/foto-lajm/ish-mjeku-i-princ-vidit-nuk-mendoj-se-esat-pasha-ishte-nje-tradhtar-perkundrazi/

 

https://shqiptarja.com/lajm/ishmjeku-i-princ-vidit-pasi-u-detyrua-te-largohej-nga-durresi-nuk-besoj-se-esat-pasha-ishte-nje-tradhetar-perkundrazi

 

https://gazetamapo.al/mjeku-i-princ-vidit-me-1914-nuk-besoj-se-esat-pasha-eshte-tradhtar/

 

https://www.voal.ch/le-matin-1914-ish-mjeku-princ-vidit-pasi-u-detyrua-te-largohej-nga-durresi-nuk-besoj-se-esat-pasha-ishte-tradhtar-perkundrazi-sipas-mendimit-tim/

 

https://opinion.al/1914-ish-mjeku-i-princ-vidit-esat-pasha-nuk-ishte-tradhtar-perkundrazi/

 

https://balkanweb.com/le-matin-1914-ish-mjeku-i-princ-vidit-pasi-u-detyrua-te-largohej-nga-durresi-nuk-besoj-se-esat-pasha-ishte-nje-tradhtar/

 

https://www.syri.net/arte-media/305593/kur-esat-pasha-urdheroi-te-helmohej-kapiteni-i-xhandarmerise-hollandeze/

 

https://dosja.al/ish-mjeku-i-princ-vidit-pasi-u-detyrua-te-largohej-nga-durresi-nuk-besoj-se-esat-pasha-ishte-nje-tradhtar-perkundrazi-sipas-mendimit-tim/

 

http://www.panorama.com.al/ish-mjeku-i-princ-vidit-pasi-u-detyrua-te-largohej-nga-durresi-nuk-besoj-se-esat-pasha-ishte-nje-tradhetar-perkundrazi/

 

http://maqedoniashqiptare.com/2020/01/le-matin-1914-ish-mjeku-i-princ-vidit-pasi-u-detyrua-te-largohej-nga-durresi-nuk-besoj-se-esat-pasha-ishte-nje-tradhtar-perkundrazi-sipas-mendimit-tim/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1211444/le-matin-1914-ish-mjeku-i-princ-vidit-pasi-u-detyrua-te-largohej-nga-durresi-nuk-besoj-se-esat-pasha-ishte-nje-tradhtar-perkundrazi-sipas-mendimit-tim-hellip/

 

https://njekomb.org/le-matin-1914-ish-mjeku-i-princ-vidit-pasi-u-detyrua-te-largohej-nga-durresi-nuk-besoj-se-esat-pasha-ishte-nje-tradhtar-perkundrazi-sipas-mendimit-tim/