Paris presse (1968) : “Bekim Fehmiu do të luajë rolin e dimplomatit playboy Porfirio Rubirosa, i cili vdiq tragjikisht në korrik të 1965.”


Sipër : Porfirio Rubirosa. — Poshtë : Bekim Fehmiu i cili do të luajë rolin e diplomatit playboy. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Sipër : Porfirio Rubirosa. — Poshtë : Bekim Fehmiu i cili do të luajë rolin e diplomatit playboy. – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Gusht 2020

 

“Paris-presse” ka botuar, të dielën e 3 marsit 1968, në faqen n°10, një shkrim në lidhje me rolin e ri që do të luante asokohe Bekim Fehmiu në kinema, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Jeta e Rubirosa-s bëhet film me Bekim Fehmiun, yllin e “Ciganëve të lumtur”

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Jeta e diplomatit të njohur playboy Porfirio Rubirosa, i cili u vra në një aksident automobilistik në korrik të 1965, do të bëhet film i realizuar nga Lewis Gilbert (regjisori i “Jetojmë vetëm dy herë”, i fundit i James Bond-it).

 

Bekim Fehmiu, ylli i “Madje, kam takuar ciganë të lumtur” dhe i krahasuar si “Belmondo jugosllav”, do të luajë rolin e Rubirosa-s.

 

Skenari është i Jean Anouilh, bazuar në një roman të Harold Robbins me titull “The aventurers – Aventurierët”.

 

Charles Aznavour, Jean Sorel, Mireille Darc, Marie Dubois, Olga Georges - Picot do të jenë miqtë e Rubirosa-s.

 

Xhirimet do të fillojnë në shtator në Paris, Santo-Domingo, New York dhe Spanjë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-presse-1968-bekim-fehmiu-do-te-luaje-rolin-e-dimplomatit-playboy-porfirio-rubirosa-i-cili-vdiq-tragjikisht-ne-korrik-te-1965/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://www.kultplus.com/filmi/paris-presse-me-1968-jeta-e-rubirosa-s-behet-film-me-bekim-fehmiun-yllin-e-ciganeve-te-lumtur/

 

https://www.balkanweb.com/bekim-fehmiu-do-te-luaje-rolin-e-dimplomatit-playboy-porfirio-rubirosa-ja-cfare-shkruante-gazette-franceze-me-1968/

 

https://konica.al/2020/08/bekim-fehmiu-ne-rolin-e-diplomatit-playboy-porfirio-rubirosa/

 

https://opinion.al/gazeta-franceze-1968-bekim-fehmiu-ne-rolin-e-diplomatit-playboy-rubirosa/

 

https://kohajone.com/paris-presse-1968-bekim-fehmiu-do-te-luaje-rolin-e-diplomatit-playboy-porfirio-rubirosa-i-cili-vdiq-tragjikisht-ne-korrik-te-1965/

 

https://360grade.al/373733/bekim-fehmiu-do-te-luaje-rolin-e-dimplomatit-playboy-porfirio-rubirosa-ja-cfare-shkruante-gazette-franceze-me-1968/

 

https://alb-spirit.com/2020/08/20/paris-presse-1968-bekim-fehmiu-te-luaje-rolin-e-dimplomatit-playboy-porfirio-rubirosa-cili-vdiq-tragjikisht-ne-korrik-te-1965/

 

https://www.voal.ch/paris-presse-1968-bekim-fehmiu-te-luaje-rolin-e-dimplomatit-playboy-porfirio-rubirosa-cili-vdiq-tragjikisht-ne-korrik-te-1965/

 

https://dosja.al/paris-presse-1968-bekim-fehmiu-do-te-luaje-rolin-e-diplomatit-playboy-porfirio-rubirosa-i-cili-vdiq-tragjikisht-ne-korrik-te-1965/