Le Figaro (1916) / Ismail Qemali, dëshmitar në dasmën e drejtorit të gazetës “L’Evolution politique”


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 15 Shkurt 2020

 

“Le Figaro” ka botuar, të enjten e 18 majit 1916, në faqen n°3, një fakt të paditur dhe personal për Ismail Qemalin, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Dasmat

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

— Në kishën Notre-Dame de Montluçon u celebrua, të martën, martesa e kolegut tonë zotit Maurice Levet, drejtor i “L’Evolution politique”, me zonjushën Marguerite Troubat, vajzën e industrialistit montluçonnais.

 

Dëshmitarët ishin, për nusen : Zotërinjtë Georges dhe Jean Troubat, industrialistë, vëllezërit e saj; për dhëndrin: z. Maurice Raynaud, deputet, ish-ministër i kolonive dhe Shkëlqesia e Tij, Ismail Qemal beu, ish-president i Këshillit të Shqipërisë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1916-ismail-qemali-deshmitar-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes-l-evolution-politique/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-figaro-1916-ismail-qemali-deshmitar-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes-franceze/

 

https://www.kultplus.com/lajme/ismail-qemali-deshmitar-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes-levolution-politique/

 

https://tirananews.al/le-figaro-1916-ismail-qemali-deshmitar-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes-levolution-politique/

 

https://www.balkanweb.com/le-figaro-1916-ismail-qemali-deshmitar-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes-levolution-politique/

 

https://shqiptarja.com/lajm/le-figaro-1916-ismail-qemali-deshmitar-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes-levolution-politique

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1236105/le-figaro-1916-ismail-qemali-deshmitar-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes-levolution-politique/

 

https://opinion.al/1916-ismail-qemali-deshmitare-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes/

 

https://www.voal.ch/le-figaro-1916-ismail-qemali-deshmitar-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes-levolution-politique/

 

https://kohajone.com/1916-ismail-qemali-deshmitare-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes/