Ismail Qemali për Neue Freie Presse (1912) : “Serbia nuk ka asnjë të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë.”


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Shkurt 2020

 

“La Libre Parole” ka botuar, të mërkurën e 13 nëntorit 1912, në ballinë, shkrimin e gazetës austriake “Neue Freie Presse” në lidhje me reagimin e Ismail Qemalit ndaj ndërhyrjes serbe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Vjenë, 12 nëntor.

 

Neue Freie Presse botoi një intervistë të Ismail Qemal Beut, udhëheqësit shqiptar, i cili tha se Serbia nuk ka asnjë të drejtë të përparojë drejt Adriatikut dhe të copëtojë Shqipërinë.

 

Në Durrës, Vlorë dhe Shëngjin, nuk ka qoftë dhe një serb të vetëm. Ka disa familje serbe në Shkodër dhe disa mijëra bullgarë në sanxhakun e Dibrës.

           

Nëse do të shpërthente lufta midis Austro-Hungarisë dhe Serbisë, të gjithë shqiptarët do të merrnin armët në favor të Austro-Hungarisë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/ismail-qemali-per-neue-freie-presse-1912-serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ismail-qemali-serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/

 

https://www.kultplus.com/trashegimia/ismail-qemali-me-1912-serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/

 

https://www.balkanweb.com/ismail-qemali-per-gazeten-austriake-serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/

 

https://tiranapost.al/youpost/ismail-qemali-per-gazeten-austriake-serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-per

 

https://tirananews.al/serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine-cfare-thoshte-ismail-qemali-ne-1912/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1242108/ismail-qemali-per-neue-freie-presse-1912-serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/

 

https://opinion.al/cfare-thoshte-ismail-qemali-per-serbine-me-1912/

 

https://dosja.al/dosja-ismail-qemali-3/

 

https://www.voal.ch/ismail-qemali-per-neue-freie-presse-1912-serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/

 

https://vloranews.al/kulture/ismail-qemali-per-gazeten-austriake-serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/

 

https://njekomb.org/ismail-qemali-per-neue-freie-presse-1912-serbia-nuk-ka-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/

 

http://www.gazetatema.net/2020/02/25/ismail-qemali-per-gazeten-austriake-me-13-nentor-1912-serbia-ska-asnje-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/

 

https://literal.media/Ismail-Qemali-per-gazeten-austriake-Serbia-nuk-ka-te-drejte-te-perparoje-drejt-Adriatikut-dhe-te-copetoje-Shqiperine/68056

 

https://www.koha.net/kulture/210362/ismail-qemali-per-gazeten-austriake-serbia-nuk-ka-te-drejte-te-perparoje-drejt-adriatikut-dhe-te-copetoje-shqiperine/