Le Radical, 1914 / Ismail Qemali, princ Vidit : “Do t’ju shërbej me të njëjtën besnikëri që i kam shërbyer vendit tim.”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 20 Janar 2019

 

“Le Radical” ka botuar, të martën e 16 qershorit 1914, në faqen n°3,  një shkrim në lidhje me telegramin e Ismail Qemalit dërguar asokohe princ Vidit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Në Shqipëri

Ismail Qemal beu i dërgon një telegram princit të Shqipërisë

 

Vjenë, 15 qershor. - Sipas Korrespondencës Shqiptare, Ismail Qemal beu i dërgoi princit të Shqipërisë, para se të nisej për në Vlorë, një telegram në të cilin e suguron atë se ai do të kalonte pjesën tjetër të ditëve të tij duke i shërbyer sovranit me të njëjtën besnikëri që i kishte shërbyer vendit të tij.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-radical-1914-ismail-qemali-princ-vidit-do-t-ju-sherbej-me-te-njejten-besnikeri-qe-i-kam-sherbyer-vendit-tim/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://www.voal.ch/le-radical-1914-ismail-qemali-princ-vidit-tju-sherbej-te-njejten-besnikeri-qe-kam-sherbyer-vendit-tim/

 

https://ina-online.net/1914-ismail-qemali-princ-vidit-do-tju-sherbej-me-te-njejten-besnikeri-qe-i-kam-sherbyer-vendit-tim/

 

http://www.kohajone.com/2019/01/20/1914-ismail-qemali-princ-vidit-do-tju-sherbej-me-te-njejten-besnikeri-qe-i-kam-sherbyer-vendit-tim/

 

https://americaneye.al/ismail-qemali-princ-vidit-do-tju-sherbej-me-te-njejten-besnikeri-qe-i-kam-sherbyer-vendit-te-tim/

 

http://opinion.al/1914-ismail-qemali-i-shkruan-princ-vidit-do-tju-sherbej-me-besnikeri/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1015486/le-radical-1914-ismail-qemali-princ-vidit-do-tju-sherbej-me-te-njejten-besnikeri-qe-i-kam-sherbyer-vendit-tim/

 

https://www.kosova-sot.info/dossier/348137/le-radical-1914-ismail-qemali-princ-vidit-ldquo-do-t-rsquo-ju-sherbej-me-te-njejten-besnikeri-qe-i-kam-sherbyer-vendit-tim-rdquo/

 

http://maqedoniashqiptare.com/2019/01/1914-ismail-qemali-princ-vidit-do-tju-sherbej-me-te-njejten-besnikeri-qe-i-kam-sherbyer-vendit-tim/

 

http://www.titulli.com/1914-ismail-qemali-princ-vidit-do-t-ju-sherbej-me-te-njejten-besnikeri-qe-i-kam-sherbyer-vendit-tim