L’Echo de Paris (1914) / Ismail Qemali nga Vjena : “Pas trazirave në Shqipëri qëndrojnë Turqia, Serbia dhe Greqia.”


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Mars 2020

 

“L’Echo de Paris” ka botuar, të shtunën e 6 qershorit 1914, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me reagimin e Ismail Qemalit mbi trazirat e fundit asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Ismail Qemali në Vjenë

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

(Nga korrespondenti ynë i veçantë)

 

Vjenë, 5 qershor.

 

Ismail Qemali arriti këtë mëngjes nga Roma, ku u prit nga markezi i San-Giuliano-s dhe ambasadori i Austrisë Merey.

 

Djemtë e tij e paraprinë në Vlorë dhe sot ai mori ftesën e popullit të Vlorës, i cili e ftoi të vijë menjëherë.

 

Ismail Qemali shkoi gjatë mëngjesit në Ballplatz dhe dëshiron të shkojë në Berlin dhe kryeqytete të tjera para se të niset për në Vlorë, nëse ngjarjet e lejojnë.

 

Pas kryengritësve, ai sheh Turqinë, Serbinë, Greqinë dhe gjykon dërgimin e anijeve një ilaç të paefektshëm.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-echo-de-paris-1914-ismail-qemali-nga-vjena-pas-trazirave-ne-shqiperi-qendrojne-turqia-serbia-dhe-greqia/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ismail-qemali-nga-vjena-me-1914-kush-qendron-pas-trazirave-ne-shqiperi/

 

https://www.kultplus.com/lajme/ismail-qemali-nga-vjena-me-1914-pas-trazirave-ne-shqiperi-qendrojne-turqia-serbia-dhe-greqia/

 

https://kohajone.com/lecho-de-paris-1914-ismail-qemali-nga-vjena-pas-trazirave-ne-shqiperi-qendrojne-turqia-serbia-dhe-greqia/

 

https://www.syri.net/arte-media/323578/ismail-qemali-pas-trazirave-ne-shqiperi-fshihen-turqia-serbia-dhe-greqia/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1254573/lecho-de-paris-1914-ismail-qemali-nga-vjena-pas-trazirave-ne-shqiperi-qendrojne-turqia-serbia-dhe-greqia/

 

https://tirananews.al/trazirat-ne-shqiperi-ne-1914-ismail-qemali-nga-viena-pas-tyre-qendrojne-serbia-greqia-dhe-turqia/