Le Rappel (1919) / Ismail Qemali, i cili ka luajtur një rol të madh gjatë revoltës shqiptare, sapo ka ndërruar jetë në Peruxhia


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Janar 2020

 

“Le Rappel” ka botuar, të martën e 28 janarit 1919, në faqen n°2, lajmin e ndarjes nga jeta të Ismail Qemalit në Peruxhia, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Vdekja e Ismail Qemal Beut

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ismail Qemal beu, ish-presidenti i qeverisë së përkohshme të Shqipërisë, sapo ka ndërruar jetë në Peruxhia, vend ku ai ishte tërhequr (strehuar).

 

Ismail Qemali pati kaluar disa kohë në Paris në fillimin e luftës. Ai luajti një rol të madh gjatë revoltës shqiptare, e cila shërbeu si prelud për Luftën Ballkanike të 1912.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-rappel-1919-ismail-qemali-i-cili-ka-luajtur-nje-rol-te-madh-gjate-revoltes-shqiptare-sapo-ka-nderruar-jete-ne-peruxhia/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/vdekja-e-ismail-qemalit-si-e-raportoi-gazeta-franceze/

 

https://www.balkanweb.com/ismail-qemali-sapo-ka-nderruar-jete-si-e-raportoi-media-franceze-ndarjen-nga-jeta-te-politikanit-shqiptar/

 

http://www.panorama.com.al/ismail-qemali-sapo-ka-nderruar-jete-lajmi-ne-mediat-franceze-si-u-raportua-vdekja-e-politikanit-shqiptar/

 

https://shqiptarja.com/lajm/ja-cfare-shkruante-shtypi-ne-france-ne-1919-per-vdekjen-e-ismail-qemalit-ne-peruxhia

 

https://opinion.al/le-rappel-1919-ismail-qemali-ka-nderruar-jete-ne-peruxhia/

 

http://www.thealbanian.co.uk/le-rappel-1919-ismail-qemali-i-cili-ka-luajtur-nje-rol-te-madh-gjate-revoltes-shqiptare-sapo-ka-nderruar-jete-ne-peruxhia.html

 

https://www.gazetaexpress.com/ja-cfare-shkruante-shtypi-ne-france-ne-1919-per-vdekjen-e-ismail-qemalit-ne-peruxhia/

 

https://tirananews.al/101-vite-nga-vdekja-e-ismail-qemalit-si-e-pasqyruan-mediat-e-huaja/

 

https://dosja.al/dosja-qemali-2/

 

https://www.voal.ch/le-rappel-1919-ismail-qemali-cili-ka-luajtur-nje-rol-te-madh-gjate-revoltes-shqiptare-sapo-ka-nderruar-jete-ne-peruxhia/

 

https://360grade.al/328933/ismail-qemali-sapo-ka-nderruar-jete-si-e-raportoi-media-franceze-ndarjen-nga-jeta-te-politikanit-shqiptar/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1223067/le-rappel-1919-ismail-qemali-i-cili-ka-luajtur-nje-rol-te-madh-gjate-revoltes-shqiptare-sapo-ka-nderruar-jete-ne-peruxhia/

 

https://njekomb.org/le-rappel-1919-ismail-qemali-i-cili-ka-luajtur-nje-rol-te-madh-gjate-revoltes-shqiptare-sapo-ka-nderruar-jete-ne-peruxhia/

 

https://vloranews.al/lajme/ismail-qemali-sapo-ka-nderruar-jete-si-e-raportoi-media-franceze-ndarjen-nga-jeta-te-politikanit-shqiptar/