Gazeta franceze (1934) / Kur mbreti Zog lejoi Fan Nolin të kthehej në ShqipëriNga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Gusht 2019

 

“L’Ere nouvelle” ka botuar, të martën e 30 janarit 1934, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me lejimin e kthimit në atdhe të Fan Nolit nga mbreti Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Kthimi në Shqipëri i ish-Presidentit të Këshillit Fan Noli

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Tiranë, 29 Janar.

 

Z. Fan Noli, ish-President i Këshillit Shqiptar, iu dha leja për tu kthyer në Shqipëri.

 

Fan Noli jetonte deri tani si një emigrant politik në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë artikull duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/gazeta-franceze-1934-kur-mbreti-zog-lejoi-fan-nolin-te-kthehej-ne-shqiperi/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-mbreti-zog-lejoi-fan-nolin-te-kthehej-ne-shqiperi/

 

https://27.al/gazeta-franceze-1934-kur-mbreti-zog-lejoi-fan-nolin-te-kthehej-ne-shqiperi/

 

https://www.kultplus.com/foto-lajm/kur-mbreti-zog-lejoi-fan-nolin-te-kthehej-ne-shqiperi/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/08/18/kur-mbreti-zog-lejoi-fan-nolin-te-kthehej-ne-atdhe-shkrimi-i-gazetes-franceze-ne-1934/

 

https://opinion.al/kur-mbreti-zog-lejoi-fan-nolin-te-kthehej-ne-shqiperi/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1141634/gazeta-franceze-1934-kur-mbreti-zog-lejoi-fan-nolin-te-kthehej-ne-shqiperi/

 

https://www.voal.ch/gazeta-franceze-1934-kur-mbreti-zog-e-lejoi-fan-nolin-te-kthehej-ne-shqiperi/