La Croix (1943) / Kur Mehdi Frashëri falenderonte Adolf Hitlerin nëpërmjet një letre


Mehdi Frashëri, ish-kryeministër shqiptar
Mehdi Frashëri, ish-kryeministër shqiptar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Korrik 2020

 

“La Croix” ka botuar, të enjten e 30 dhjetorit 1943, në ballinë, një shkrim në lidhje me falenderimin asokohe të Mehdi Frashërit ndaj Adolf Hitlerit, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Shqipëria ka shpallur pavarësinë e saj

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Z. Mehdi Frashëri, presidenti i këshillit të regjencës, sapo i ka dërguar një letër Führer-it, në të cilën ai e informon atë për shpalljen e pavarësisë shqiptare dhe zgjedhjen e këshillit shqiptar të regjencës.

 

Ndër të tjera, ai falënderon Führer-in, në emër të këshillit të regjencës, për ndihmën e ofruar nga Reich-i për popullin shqiptar.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/la-croix-1943-kur-mehdi-frasheri-falenderonte-adolf-hitlerin-nepermjet-nje-letre/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-mehdi-frasheri-falenderonte-hitlerin/

 

https://www.balkanweb.com/la-croix-1943-kur-mehdi-frasheri-falenderonte-adolf-hitlerin-nepermjet-nje-letre/

 

https://tirananews.al/zbulohet-letra-e-mehdi-frasherit-per-hitlerin-ja-per-cfare-e-falenderonte/

 

http://www.arsalbanica.mk/kur-mehdi-frasheri-falenderonte-adolf-hitlerin-nepermjet-nje-letre/

 

https://opinioni.al/kur-mehdi-frasheri-falenderonte-adolf-hitlerin-nepermjet-nje-letre/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1331797/la-croix-1943-kur-mehdi-frasheri-falenderonte-adolf-hitlerin-nepermjet-nje-letre/

 

https://alb-spirit.com/2020/07/11/la-croix-1943kur-mehdi-frasheri-falenderonte-adolf-hitlerin-nepermjet-nje-letre/

 

https://alpenews.al/dossier-la-croix-1943-kur-mehdi-frasheri-falenderonte-adolf-hitlerin-nepermjet-nje-letre/