Le Petit Troyen (26 Nëntor  1912) / Qeveria austriake ndaj asaj italiane : “Të mos preket Shqipëria ! Të respektojmë marrëveshjen e 1897 !”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 8 Nëntor 2018

 

Gazeta franceze “Le Petit Troyen” ka botuar, të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë, reagimin e qeverisë austriake ndaj asaj italiane në lidhje me mbrojtjen e çështjes shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Çështja shqiptare

 

Romë, 25 Nëntor. – Na sigurojnë se konti Berchtold (Ministër i Jashtëm i Austro – Hungarisë) i ka bërë të ditur të shtunën e kaluar Kabinetit italian se Qeveria austriake ishte gjithmonë e vendosur të respektojë marrëveshjen e 1897, me anë të cilës Austria dhe Italia, duke trajtuar çështjen shqiptare, angazhoheshin reciprokisht që të mos ndërrmernin kurrë hapa për të pushtuar territorin e Shqipërisë duke respektuar kështu parimin e statu quo, dhe në rast të fundit, atë të autonomisë shqiptare.

 

Duke komunikuar synimin e tij Italisë, Qeveria austriake shtoi se ishte e gatshme të përdorte të gjitha mjetet në dispozicion për të parandaluar çdo sulm ndaj parimit të pavarësisë së Shqipërisë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-troyen-26-nentor-1912-qeveria-austriake-ndaj-asaj-italiane-te-mos-preket-shqiperia-te-respektojme-marreveshjen-e-1897/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-petit-troyen-1912-austria-ultimatum-italise-te-mos-preket-shqiperia/

 

http://opinion.al/nentor-1912-qeveria-austriake-ndaj-asaj-italiane-te-mos-preket-shqiperia/

 

http://www.kohajone.com/2018/11/08/qeveria-austriake-ndaj-asaj-italiane-te-mos-preket-shqiperia-te-respektojme-marreveshjen-e-1897

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/978858/qeveria-austriake-ndaj-asaj-italiane-te-mos-preket-shqiperia-te-respektojme-marreveshjen-e-1897/

 

https://www.voal.ch/le-petit-troyen-26-nentor-1912-qeveria-austriake-ndaj-asaj-italiane-te-mos-preket-shqiperia-te-respektojme-marreveshjen-e-1897/

 

http://kosova-sot.info/dossier/326916/lepetittroyen26nentor1912qeveriaaustriakendajasajitalianeldquotemospreketshqiperiaterespektojmemarreveshjene1897rdquo/

 

http://www.njekomb.com/?p=153525

 

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=8179

 

http://360grade.al/170950/letra-e-1912-austria-ultimatum-italise-te-mos-preket-shqiperia-ndryshe/

 

http://www.panorama.com.al/letra-e-1912-austria-ultimatum-italise-te-mos-preket-shqiperia-ndryshe/

 

https://www.balkanweb.com/austria-italise-respektoni-marreveshjen-mos-te-preket-shqiperia/