Chicago Daily Tribune (1922) / Revolucion në Shqipëri : disa anëtarë të kabinetit qeveritar dhe thesari prej 7.200.000 dollarësh strehohen në bodrumin e godinës së shkollës industriale amerikaneNga Aurenc Bebja*, Francë – 17 Qershor 2023

 

“Chicago Daily Tribune” ka botuar, të shtunën e 6 majit 1922, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me strehimin e anëtarëve të kabinetit qeveritar shqiptar dhe thesarit prej 7.200.000 dollarësh asokohe në bodrumin e godinës së shkollës industriale amerikane, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Amerikanët shpëtojnë udhëheqësit dhe arin në luftën e Shqipërisë

 

Burimi : Chicago Daily Tribune, e shtunë, 6 maj 1922, faqe n°5
Burimi : Chicago Daily Tribune, e shtunë, 6 maj 1922, faqe n°5

Tiranë, Shqipëri, 5 maj. — [Nga Associated Press.] — Sot u bë e ditur se disa anëtarë të kabinetit shqiptar ia kanë borxh jetën drejtorit të shkollës industriale amerikane këtu, i cili i ka strehuar (fshehur) në bodrumin e godinës së shkollës, ndërsa revolucioni i fundit ishte në përparim të plotë.

 

Amerikanët shpëtuan gjithashtu të gjithë thesarin shqiptar, që arrinte në më shumë se 2.000.000 napolona ari (rreth 7.720.000 dollarë). Paratë u transferuan me nxitim në shkollën amerikane, ku u thye dyshemeja për t’i fshehur.

 

Dymbëdhjetë nga 150 rebelët që përballeshin me dënimin me vdekje për pjesëmarrje në revolucion u ekzekutuan këtë javë. Qeveria po merr masa të forta represive kundër elementëve të padisiplinuar dhe ka ofruar shpërblime për kapjen e Hasan Prishtinës, Mustafa Krujës dhe Halit Lleshit, të dyshuar si udhëheqës të kryengritjes.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/chicago-daily-tribune-1922-revolucion-ne-shqiperi-disa-anetare-te-kabinetit-qeveritar-dhe-thesari-prej-7-200-000-dollaresh-strehohen-ne-bodrumin-e-godines-se-shkolles-industriale-amerikane/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-amerikanet-shpetuan-ne-vitin-1922-udheheqesit-dhe-arin-ne-luften-e-shqiperise/

 

https://opinion.al/1922-anetare-te-kabinetit-qeveritar-shqiptar-dhe-thesari-strehohen-ne-shkollen-amerikane/

 

https://alb-spirit.com/2023/06/17/ministrat-rrebele-strehohen-ne-bodrumin-e-shkolles-amerikane/

 

https://diasporashqiptare.al/2023/06/17/1922-si-u-strehuan-qeveritare-dhe-7-mije-usd-ne-shkollen-industriale-amerikane/

 

https://www.voal.ch/chicago-daily-tribune-1922-revolucion-ne-shqiperi-disa-anetare-te-kabinetit-qeveritar-dhe-thesari-prej-7-200-000-dollaresh-strehohen-ne-bodrumin-e-godines-se-shkolles-industriale-amerikane/multimedia/dossier/

 

https://plavaeguciasot.com/chicago-daily-tribune-1922-revolucion-ne-shqiperi-disa-anetare-te-kabinetit-qeveritar-dhe-thesari-prej-7-200-000-dollaresh-strehohen-ne-bodrumin-e-godines-se-shkolles-industriale-amerikane/

 

http://www.arsalbanica.mk/chicago-daily-tribune-1922-revolucion-ne-shqiperi-disa-anetare-te-kabinetit-qeveritar-dhe-thesari-prej-7-200-000-dollaresh-strehohen-ne-bodrumin-e-godines-se-shkolles-industriale-amerikane/