Dokument i vitit 1830 / Kënga e rrallë e marinarëve ilirë për bukuroshet e tyre


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja °, Francë –  24 Maj 2017

 

Në librin me titull « Le Chansonnier des grâces : avec la musique gravée des airs nouveau », botuar në vitin 1830 në Francë, gjejmë, në faqen e tij n° 165, një këngë të rrallë dhe të bukur të marinarëve ilirë, e sjellur në gjuhën frënge nga poeti romantik francez, Evariste Boulay – Paty (1804 – 1864).

 

Këto vargje janë thurur asokohe për gratë ilire, të cilat prisnin në breg kthimin e marinarëve të tyre. Lundrimi i trimave ilirë ka qenë disi i vështirë për shkak të pengesave të ndryshme, megjithatë ata nuk janë dekurajuar.

 

Madje, tingujt e kësaj kënge për bukuroshet e tyre kanë qenë motivues për të kapërcyer çdo vështirësi. Për më shumë, do të gjeni në vijim këngën e plotë, sjellë ekskluzivisht në shqip nga Aurenc Bebja, Blogu « Dars (Klos), Mat – Albania » :

 

 

Hëna shkëlqen dhe rrëshqet në mesin e yjeve,

Gjiri reflekton kaltërsinë e qiellit të kthjellët ;

Dhe flladi i mbrëmjes, i butë në ballin e marinarit,

Nuk fryn më mbi velat tona li të bardhë.

Pisombo ! Pisombo ! *

 

Le të përkulemi duke kënduar, dhe rremi i gjatë

Të ngrihet hijshëm e të zbresë me ritme të barabarta !

Harmonia e muzgut të tij është bukuria e ujërave.

Të nanurisemi e ta çajmë shkumën me tehun e tij !

Pisombo ! Pisombo !

 

Të lundrojmë në vallen e gëzueshme të vajzave nga Raguza,

Me gërshetat e gjata, lëkurën e bardhë dhe syrin e zi ;

I dëgjoj këngët e tyre larg në qetësinë e mbrëmjes ;

Por një vonesë e paparishikuar na pengon nga dashuria e tyre.

Pisombo ! Pisombo !

 

Ta sigurojmë të dashurën tonë të ulur në plazh ;

Se kënga jonë, duke njoftuar kthimin,

Shtrihet mbi valët ku mbretëron një gjysëm-ditë

E ky refren i ëmbël të fluturojë deri në breg !

Pisombo ! Pisombo !

 

 

* Marinarët ilirë përsëritnin këtë fjalë kur këndonin gjatë lundrimit me qëllim për të akorduar lëvizjet e tyre.

 

 

° Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

American Eye :

http://www.americaneye.al/dokument-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Opinion.al :

http://opinion.al/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

VOAL :

https://www.voal.ch/dokument-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre-nga-aurenc-bebja-france-24-maj-2017/

 

Kult Plus :

http://www.kultplus.com/?id=6&l=21838

 

Bota Sot :

http://www.botasot.info/historia-lajme/705671/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Dita :

http://www.gazetadita.al/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

360°.al :

https://www.360grade.al/me-shume/sqhiperia-alternative/item/73973-dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre

 

Shqiptarja.com :

http://shqiptarja.com/news.php?id_legami=240894

 

Manastiri Lajm :

https://manastirilajm.com/dokument-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Njëkomb.com :

http://www.njekomb.com/?p=7947

 

Struga Lajm :

http://strugalajm.com/index.php/kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

InfoPress :

http://gazetainfopress.com/historia_arkeologji/dokument-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre

 

Ulqini Online :

http://ulqini-online.com/sajti/?p=14166

 

27.al :

http://27.al/dokument-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Vloranews :

http://vloranews.net/?p=68473

 

Maqedonia Shqiptare :

https://maqedoniashqiptare.com/2017/05/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Nacional Albania :

http://www.nacionalalbania.al/2017/05/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Liria :

http://gazetaliria.com/kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Shqiptari.eu :

http://www.shqiptari.eu/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Ina – Online :

http://ina-online.net/kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

InfoShqip :

http://www.infoshqip.com/kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Shqiperia Ime :

http://shqiperiaime.al/post-21824/

 

Shqiperia Sot :

http://shqiperia-sot.al/lajm/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre

 

Titulli :

http://www.titulli.com/index.php?m=post&s=41228

 

Shkodra News :

http://www.shkodra.news/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Shkupi Press :

http://shkupipress.com/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

InfoElbasani :

http://infoelbasani.al/kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Dritare.net :

http://www.dritare.net/2017/05/24/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/1

 

Koha Jonë :

http://www.kohajone.com/2017/05/24/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/

 

Tetovanews :

http://www.tetovanews.info/2017/05/dokument-i-vitit-1830-kenga-e-rralle-e-marinareve-ilire-per-bukuroshet-e-tyre/