Ismail Qemali dhe Isa Boletini, redaktorit të Neue Freie Presse në Vjenë (1913) : “Kosova dhe Mitrovica duhet t’i rikthehen Shqipërisë, përndryshe me këtë demarkacion…”Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Prill 2020

 

“Le Soir” ka botuar, të shtunën e 12 prillit 1913, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Ismail Qemalit dhe Isa Boletinit bërë askokohe një gazetari të medias së njohur austriake “Neue Freie Presse” në Vjenë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Çështja shqiptare

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Vjenë, 11 prill.

 

Ismail Qemali dhe Isa Boletini mbërritën mbrëmë në Vjenë. Ata i bënë deklaratën e mëposhtme një redaktori të Neue Freie Presse :

 

Kosova dhe Mitrovica duhet t’i kthehen Shqipërisë. Përndryshe, shqiptarët do të privoheshin nga pjesa më pjellore e vendit dhe ata kurrë nuk do ta pranonin atë.

 

Paqja në Ballkan do të jetë e pamundur nëse ruhet demarkacioni aktual i Shqipërisë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-redaktorit-te-neue-freie-presse-ne-vjene-1913-kosova-dhe-mitrovica-duhet-t-i-rikthehen-shqiperise-perndryshe-me-kete-demarkacion/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-kthehen-shqiperise/

 

https://www.kultplus.com/lajme/isa-boletini-dhe-ismail-qemali-per-gazeten-vieneze-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-bashkohen-shqiperise/

 

http://illyriapress.com/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-redaktorit-te-neue-freie-presse-ne-vjene-1913-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-rikthehen-shqiperise-perndryshe-me-kete-demarkacion/

 

https://www.balkanweb.com/paralajmerimi-i-ismail-qemalit-dhe-isa-boletinit-nga-vjena-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-kthehen-shqiperise-perndryshe/

 

http://www.panorama.com.al/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-ne-1913-n-ne-vjene-kosova-e-mitrovica-duhet-ti-rikthehen-shqiperise-perndryshe-me-kete-demarkacion/

 

https://opinion.al/ismail-qemali-e-isa-boletini-kosova-dhe-mitrovica-ti-rikthehen-shqiperise/

 

https://kohajone.com/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-interviste-ne-vitin-1913-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-rikthehen-shqiperise/

 

http://www.standard.al/2020/04/27/paralajmerimi-i-ismail-qemalit-dhe-isa-boletinit-nga-vjena-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-kthehen-shqiperise-perndryshe/

 

http://www.gazetatema.net/2020/04/27/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-ne-1913-n-ne-vjene-kosova-e-mitrovica-duhet-ti-rikthehen-shqiperise/

 

http://strugalajm.com/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-redaktorit-te-neue-freie-presse-ne-vjene-1913-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-rikthehen-shqiperise/

 

https://www.mekulipress.com/isa-boletini-dhe-ismail-qemali-per-gazeten-vieneze-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-bashkohen-shqiperise/

 

https://in7.tv/2020/04/27/kur-ismail-qemali-dhe-isa-boletini-kerkonin-qe-mitrovica-dhe-kosova-ti-kthehen-shqiperise-dokument/

                                                                                                  

https://www.botasot.info/historia-lajme/1280895/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-redaktorit-te-neue-freie-presse-ne-vjene-1913-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-rikthehen-shqiperise-perndryshe-me-kete-demarkacion-hellip/

 

https://alpenews.al/dossier-paralajmerimi-i-ismail-qemalit-dhe-isa-boletinit-nga-vjena-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-kthehen-shqiperise-perndryshe/

 

https://tiranatoday.al/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-kosova-dhe-mitrovica-duhet-ti-kthehen-shqiperise/

 

https://lexo.com.al/2020/04/27/ismail-qemali-dhe-isa-boletini-ne-1913-n-ne-vjene-kosova-e-mitrovica-duhet-ti-rikthehen-shqiperise/