Media franceze (1938) / Mbreti Zog, njeriu i pasionuar pas aromës së trëndafilave që do të martohet me Hirushen moderne


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Dhjetor 2018

 

Media franceze “La Voix du combattant” ka botuar, të shtunën e 12 shkurtit 1938, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me martesën e mbretit Zog me mbretëreshën Geraldinë, ku dhe ka rrëfyer asokohe disa detaje mbi sovranin e shqiptarëve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Parfum marramendës (dehës)

 

Në familjet mbretërore dhe princërore të Evropës fryn një fllad dasmash.

 

Kështu, mbreti i Shqipërisë Ahmet Zogu, i njohur si Zogu I, bir i pastër i vendit, së shpejti do të martohet me konteshën e bukur hungareze Geraldinë Apponyi, “Hirushen moderne”, vajzën e ish-marshallit të madh të Oborrit të perandorit Franz-Jozef.

 

Mbreti Zog jeton, i tërhequr, në pallatin e tij të Tiranës, i rrethuar nga kopshte të mrekullueshme trëndafilash. Dhe ky burrë, energjik, nganjëherë edhe brutal, gjallëron kur flet, para vizitorëve, për trëndafilat e të tij të dashur.

 

Kur është i bindur, ai luan këtë eksperiencë të vogël origjinale : me sy të mbyllur, thjeshtë falë parfumit, ai di të njohë njëzet e shtatë specialitete trëndafilash që një armatë kopshtarësh mirëmban në oborrin mbretëror.

 

Mbreti Zog nuk merr kurrë një vendim pa ndjerë aromën marramendëse të luleve të bukura me petale rozë ose të kuqe.

 

Dhe njëra prej tyre, pa dyshim, lëshoi një parfum më delikat dhe më dehës që dy qenie, tashmë, do ta ndjejnë së bashku !

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/media-franceze-1938-mbreti-zog-njeriu-i-pasionuar-pas-aromes-se-trendafilave-qe-do-te-martohet-me-hirushen-moderne/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/mbreti-zog-njeriu-i-pasionuar-pas-aromes-se-trendafilave-qe-do-te-martohet-me-hirushen-moderne/

 

http://opinion.al/media-franceze-mbreti-zog-njeriu-i-pasionuar-pas-aromes-se-trendafilave/

 

http://www.panorama.com.al/shkrimi-ne-mediat-franceze-per-mbretin-zog-ne-1938-i-pasionuar-pas-trendafilave/

 

http://www.njekomb.com/?p=166821

 

https://www.voal.ch/media-franceze-1938-mbreti-zog-njeriu-pasionuar-pas-aromes-se-trendafilave-qe-te-martohet-hirushen-moderne/

 

https://alpenews.al/media-franceze-mbreti-zog-njeriu-i-pasionuar-pas-aromes-se-trendafilave

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1003617/media-franceze-1938-mbreti-zog-njeriu-i-pasionuar-pas-aromes-se-trendafilave-qe-do-te-martohet-me-hirushen-moderne/

 

http://maqedoniashqiptare.com/2018/12/media-franceze-1938-mbreti-zog-njeriu-i-pasionuar-pas-aromes-se-trendafilave-qe-do-te-martohet-me-hirushen-moderne/

 

http://360grade.al/199851/shkrimi-ne-mediat-franceze-per-mbretin-zog-ne-1938-i-pasionuar-pas-trendafilave/

 

http://lexo.com.al/media-franceze-mbreti-zog-njeriu-i-pasionuar-pas-aromes-se-trendafilave/