La Croix (1956) / Papa Pio XII priti mbretëreshën Geraldinë


Papa Pio XII
Papa Pio XII

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Tetor 2020

 

“La Croix” ka botuar, të shtunën e 11 shkurtit 1956, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me pritjen e mbretëreshës Geraldinë asokohe nga Papa Pio XII,të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Papa priti ish-mbretëreshën Geraldinë të Shqipërisë, e cila mbërriti në Romë të mërkurën. Ish-sovrania, me origjinë hungareze, është katolike, ndërsa burri i saj, ish-mbreti Zog, është mysliman.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/la-croix-1956-papa-pio-xii-priti-mbretereshen-geraldine/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-papa-pio-xii-priti-mbretereshen-geraldine/

 

https://www.balkanweb.com/publikohet-shkrimi-i-rralle-kur-papa-pio-xii-priti-mbretereshen-geraldine/

 

http://www.arsalbanica.mk/la-croix-1956-papa-pio-xii-priti-mbretereshen-geraldine/

 

https://www.tpz.al/2020/10/25/publikohet-shkrimi-i-rralle-kur-papa-pio-xii-priti-mbretereshen-geraldine/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1408148/la-croix-1956-papa-pio-xii-priti-mbretereshen-geraldine/

 

https://opinion.al/la-croix-1956-papa-pio-xii-priti-mbretereshen-geraldine/

 

https://www.shqiperia.com/blog/publikohet-shkrimi-i-rralle-kur-papa-pio-xii-priti-mbretereshen-geraldine/

 

https://konica.al/2020/10/papa-pio-xii-pret-mbretereshen-e-shqiptareve/

 

https://politiko.al/e-tjera/publikohet-doreshi-i-rradhe-kur-papa-priti-mbretereshen-geraldine-7232

 

https://kohajone.com/la-croix-1956-papa-pio-xii-priti-mbretereshen-geraldine/