Stamboul (1919) / Ja kush janë pjesëtarët e delegacionit shqiptar që u nisën nga Kostandinopoja për në Konferencën e Paqes në Paris


Sesioni i inaugurimit të konferencës së paqes në Quai d'Orsay në Paris, janar 1919. © Marcel Lorée/ECPAD/Défense
Sesioni i inaugurimit të konferencës së paqes në Quai d'Orsay në Paris, janar 1919. © Marcel Lorée/ECPAD/Défense

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 10 Dhjetor 2023

 

“Stamboul” ka botuar, të premten e 7 shkurtit 1919, në ballinë, një shkrim për pjesëtarët e delegacionit shqiptar të nisur nga Kostandinopoja për në Konferencën e Paqes në Paris, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Nisja e delegacionit shqiptar

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Delegacioni shqiptar i përbërë nga Shkëlqesia e Tij Halil Pasha, Komandant i Legjionit të Nderit, fisnik nga Gjirokastra; Fuat bej Dibra, filantropi simpatik i njohur në qytetin tonë, zoti Bonatti (Jul Bonati), kryetar ceremonishë, Shkëlqesia e Tij delegati apostolik, z. Malé Chani (Mihal Shani Tepelena), gazetari shqiptar, dhe avokati z. Blinishti (Benedikt Blinishti), u nis mëngjesin e sotëm në orën 10:00 në kalatën e Galatas në varkën e vënë në dispozicion të delegacionit nga autoritetet franceze, në bordin e anijes Duguay-Trouin.

 

Gjithashtu për herë të parë në qytetin tonë u valvit zyrtarisht flamuri shqiptar (sfondi i kuq me shqiponjën dykrenare).

 

I urojmë suksese delegacionit.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/stamboul-1919-ja-kush-jane-pjesetaret-e-delegacionit-shqiptar-qe-u-nisen-nga-kostandinopoja-per-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kush-ishin-pjesetaret-e-delegacionit-shqiptar-te-nisur-nga-kostandinopoja-per-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris-me-1919/

 

https://zeri.ai/qyteterim/konferenca-e-paqes-ne-paris-ja-kush-ishin-anetaret-e-delegacionit-shqi-i186880

 

https://alb-spirit.com/2023/12/10/stamboul-1919delegacioni-shqiptar-qe-u-nis-nga-kostandinopoja-per-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://opinion.al/1919-kush-jane-pjesetaret-e-delegacionit-shqiptar-qe-u-nisen-nga-kostandinopoja-per-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://plavaeguciasot.com/stamboul-1919-ja-kush-jane-pjesetaret-e-delegacionit-shqiptar-qe-u-nisen-nga-kostandinopoja-per-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://drini.us/stamboul-1919-ja-kush-jane-pjesetaret-e-delegacionit-shqiptar-qe-u-nisen-nga-kostandinopoja-per-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

Koha, e martë, 12 dhjetor 2023, f.23
Koha, e martë, 12 dhjetor 2023, f.23