Journal de Salonique (1907) / Mit’hat Frashëri u emocionua shumë gjatë vizitës së shkollave për vajza të Aleancës Izraelite


Mit'hat Frashëri
Mit'hat Frashëri

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Qershor 2019

 

“Journal de Salonique” ka botuar, të hënën e 4 shkurtit 1907, në ballinë, një shkrim në lidhje me vizitën e Mit’hat Frashërit në shkollat për vajza të Aleancës Izraelite, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

Vizitë e shkollës

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

I nderuari Mit’hat Bej, drejtor i Çështjeve Politike të vilajetit tonë, i shoqëruar nga z. Eduard Abravanel (Pronar – Farmacist i njohur), vizitoi të enjten shkollat e vajzave të Aleancës Izraelite dhe Sallën e Azilit.

 

Vizitorët gjithashtu morën pjesë në drekën që Aleanca u mundëson nxënësve të varfër.

 

Mit’hat Bej uroi ngrohtësisht drejtoreshat dhe mësimdhënësit e Shkollave të vajzave. Ai na siguroi se mori përshtypjen më të mirë të këtyre shkollave që po përparojnë në mënyrë të shkëlqyeshme.

 

Shikimi i nxënësve të varfër që po drekonin në tryezën e shkollës e bënë atë të ndihej shumë i emocionuar.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/journal-de-salonique-1907-mit-hat-frasheri-u-emocionua-shume-gjate-vizites-se-shkollave-per-vajza-te-aleances-izraelite/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/emocionet-e-mithat-frasherit-gjate-vizites-ne-shkollat-per-vajza-te-aleances-izraelit/

 

http://illyriapress.com/journal-de-salonique-1907-mithat-frasheri-vizite-emocionuese-ne-shkollen-per-vajza-te-aleances-izraelite/

 

https://www.kultplus.com/foto-lajm/mithat-frasheri-u-emocionua-shume-gjate-vizites-se-shkollave-per-vajza-te-aleances-izraelite

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1113796/journal-de-salonique-1907-mithat-frasheri-u-emocionua-shume-gjate-vizites-se-shkollave-per-vajza-te-aleances-izraelite/

 

http://www.gsh.al/2019/06/29/mithat-frasheri-u-emocionua-shume-gjate-vizites-se-shkollave-per-vajza-te-alenaces-izraelite/

 

http://www.thealbanian.co.uk/journal-de-salonique-1907-mithat-frasheri-u-emocionua-shume-gjate-vizites-se-shkollave-per-vajza-te-aleances-izrealite.html

 

https://opinion.al/1907-mithat-frasheri-emocion-ne-shkollat-per-vajza-te-aleances-izraelite/

 

https://27.al/journal-de-salonique-1907-midhat-frasheri-u-emocionua-shume-gjate-vizites-se-shkollave-per-vajza-te-aleances-izraelite/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/06/29/mithat-frasheri-u-emocionua-shume-gjate-vizites-se-shkollave-per-vajza-te-aleances-izraelite/

 

https://www.kosova-sot.info/dossier/391492/journal-de-salonique-mithat-frasheri-u-emocionua-shume-gjate-vizites-se-shkollave-per-vajza-te-aleances-izraelite/

 

https://bujanoci.net/mithat-frasheri-u-emocionua-shume-gjate-vizites-se-shkollave-per-vajza-te-aleances-izraelite/