Gazeta franceze (1940) / Duçja përuroi monumentin e Skënderbeut me rastin e Marshit mbi Romë (Foto)


Benito Musolini
Benito Musolini

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Qershor 2020

 

“Le Progrès de la Côte-d’Or” ka botuar, të shtunën e 9 nëntorit 1940, në ballinë, fotografinë ekskluzive të përurimit të monumentit të Skënderbeut në Romë nga Duçja, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Përvjetori i Marshit mbi Romë – monumenti i Skënderbeut

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Me rastin e përvjetorit të Marshit mbi Romë, Duçja, në prani të kontit Çiano dhe qeverisë shqiptare, përuroi monumentin e heroit shqiptar Skënderbeut.

 

Fotografi e gazetës “Progrès”

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/gazeta-franceze-1940-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastin-e-marshit-mbi-rome-foto/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-ne-rome/

 

https://www.kultplus.com/trashegimia/gazeta-franceze-me-1940-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastin-e-marshit-mbi-rome/

 

https://shqiptarja.com/lajm/gazeta-franceze-1940-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastin-e-marshit-mbi-rome-foto

 

https://opinion.al/1940-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastit-e-marshit-mbi-rome/

 

https://alb-spirit.com/2020/06/05/gazeta-franceze-1940-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-rastin-e-marshit-mbi-rome/

 

https://www.gazetatema.net/2020/06/05/foto-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastin-e-marshit-mbi-rome/

 

https://dosja.al/ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastin-e-marshit-mbi-rome-foto/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1305636/gazeta-franceze-1940-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastin-e-marshit-mbi-rome/

 

https://tirananews.al/viti-1940-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastin-e-marshit-mbi-rome-foto/

 

https://konica.al/2020/06/gazeta-franceze-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut/

 

https://fjala.al/2020/06/05/ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastin-e-marshit-mbi-rome/

 

https://www.mekulipress.com/gazeta-franceze-me-1940-ducja-peruroi-monumentin-e-skenderbeut-me-rastin-e-marshit-mbi-rome/