Le Figaro (1911) / Paqja, sipas deputetit shqiptar Ismail Qemali, është e pamundur midis turqve dhe shqiptarëve për këtë arsye.


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Shkurt 2020

 

“Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 15 korrikut 1911, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me reagimin e Ismail Qemalit, gjatë vizitës së tij në Vjenë, mbi marrëdhëniet turko-shqiptare, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Vjenë, 14 korrik.

 

Deputeti shqiptar Ismail Bej Qemali, i intervistuar, tha se paqja është e pamundur midis turqve dhe shqiptarëve.

 

Gjithçka që është thënë për një pajtim të afërt është larg së vërtetës.

 

Turqia nuk u ka bërë asnjë propozim shqiptarëve dhe deputeti parashikon që do të ketë ndërlikime serioze.

 

Qemal beu propozon të informojë kabinetet e Vjenës, Shën Petersburgut dhe Londrës mbi situatën e vërtetë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1911-paqja-sipas-deputetit-shqiptar-ismail-qemali-eshte-e-pamundur-midis-turqve-dhe-shqiptareve-per-kete-arsye/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ismail-qemali-pse-paqja-mes-shqiptareve-dhe-turqve-eshte-e-pamundur/

 

https://www.balkanweb.com/le-figaro-1911-paqja-sipas-deputetit-shqiptar-ismail-qemali-eshte-e-pamundur-midis-turqve-dhe-shqiptareve-per-kete-arsye/

 

https://opinion.al/pse-ishte-e-pamundur-paqja-mes-turqve-dhe-shqiptareve-sipas-ismail-qemalit/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1240946/le-figaro-1911-paqja-sipas-deputetit-shqiptar-ismail-qemali-eshte-e-pamundur-midis-turqve-dhe-shqiptareve-per-kete-arsye/

 

https://www.voal.ch/le-figaro-1911-paqja-sipas-deputetit-shqiptar-ismail-qemali-eshte-e-pamundur-midis-turqve-dhe-shqiptareve-per-kete-arsye/

 

https://gazetamapo.al/1911-ismail-qemali-per-le-figaro-pse-paqja-mes-shqiptareve-dhe-turqve-eshte-e-pamundur/

 

https://perqasje.com/2020/02/pse-ishte-e-pamundur-paqja-mes-turqve-dhe-shqiptareve-sipas-ismail-qemalit/