Viti 1888 / Kënga e rrallë luftarake ilire në librin francez


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Shkurt 2017

 

Në librin e autorit dhe kryemurgut francez, Pierre Bauron, me titullin « Les Rives Illyriennes – Brigjet Ilire », botuar në Paris në vitin 1888, gjejmë, në faqen e tij të 350, një këngë të rrallë luftarake ilire.

 

Kënga vë në dukje trimërinë e paraardhësve tanë, dashurinë për atdheun dhe në një farë mënyre dëshmon se kemi qenë gjithnjë një popull paqësor me fqinjët, se u jemi përgjigjur si kurdoherë sulmeve, por kurrë nuk kemi sulmuar të parët.

 

Ja kënga në vijim :

 

Vëllezër, përpara, përpara, luftëtarë,

Këmbësoria e djem mbi kuajt tuaj të fortë !

Të mprehim kosat, të mprehim shpatat !

Të shporrim armikun nga këto toka !

            Që secili prej nesh t’i këndojë një këngë

Atdheut të heronjve !

 

Me kosë të vrasim këtë grabitës,

Mjaft arrogant për të sunduar racën e shtëpitë tona !

Oh !  Le të rrëzohen duke u çarë prej qindra rrufeshë

Këta të pabesë që shkelin të drejtat tona !

            Që secili…(Refren)

 

Nëse bisha çel kthetrat e saj,

Iliri me grusht e shtrin për tokë ;

Nëse gjarpëri krenar e ngren kokën ndaj tij,

Iliri, këmbëzbathur, e shkel.

            Që secili…(Refren)

 

Kur era e veriut, e tërbuar,

Copëton lisin e vjetër,

Zemra shtendoset në gjoksin tonë !

Ne jemi Ilirët, vëllezër të dashur !

Që secili…(Refren)

 

Kur dridhen skajet e botës,

Kur shkëndijat e rrufesë vallëzojnë në qiell,

Dhe kur toka hap barkun e saj,

Iliri i lumtur këndon këngën e luftës.

            Që secili…(Refren)

 

Iliri, të huajin e sulmon me thikë,

Vetëm kur duhet të mbrojë vëllain e tij !

Kurrë frika nuk ia ul kokën,

Dhe sikur bota të copëtohet, ai mbetet gjakftohtë !

            Që secili prej nesh t’i këndojë një këngë

Atdheut të heronjve !

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

Tirana Observer :

http://www.tiranaobserver.al/news-item/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez-te-vitit-1888/

 

VOAL :

https://www.voal.ch/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez-nga-aurenc-bebja-france-14-shkurt-2017/

 

Opinion.al :

http://opinion.al/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/

 

Gazeta Express :

http://www.gazetaexpress.com/lajme-nga-shqiperia/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez-1888-323870/

 

Dita :

http://www.gazetadita.al/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez-te-vitit-1888/

 

InfoPress :

http://gazetainfopress.com/historia_arkeologji/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez

 

Koha Jonë :

http://www.kohajone.com/2017/02/14/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/

 

Njëkomb.com :

http://www.njekomb.com/?p=5254

 

Pasqyrë.al :

http://www.pasqyre.al/te-gjitha/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez-te-vitit-1888/

 

Kult Plus :

http://www.kultplus.com/?id=5&l=19374

 

Dritare.net :

http://www.dritare.net/2017/02/14/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez-ja-cfare-thuhet-per-paraardhesit-tane/1

 

Nacional Albania :

http://www.nacionalalbania.al/2017/02/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/

 

Droni.al :

http://www.droni.al/web/Kenga_e_rralle_luftarake_ilire_ne_librin_francez_te_1888_es_Te_huajin_e_sulmojme_vetem_kur_33819_1.php

 

The Albanian :

http://www.thealbanian.co.uk/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez.html

 

Maqedonia Shqiptare :

https://maqedoniashqiptare.com/2017/02/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/

 

Syri.net :

http://www.syri.net/arte-media/39939/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/

 

Info Kosova :

http://infokosova.net/gjinden-kenget-luftarake-ilire-ne-librin-francez-foto/

 

Bota Sot :

http://www.botasot.info/libra-sporti/654986/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/

 

Tema :

http://www.gazetatema.net/web/2017/02/14/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez-te-vitit-1888/

 

Antpress :

https://antpress.mk/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/

 

Lexo.al :

http://lexo.al/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez-te-vitit-1888/

 

27.al :

http://27.al/viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/

 

Manastiri Lajm :

http://manastirilajm.com/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez/

 

Epoka e Re :

http://www.epokaere.com/sq/Kultur%C3%AB/K%C3%ABnga-e-rrall%C3%AB-luftarake-ilire-n%C3%AB-librin-francez-t%C3%AB-vitit-1888

 

360°.al :

http://www.360grade.al/me-shume/kulture/item/52373-viti-1888-kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez

 

Shqipëria e Bashkuar :

http://shqiperiaebashkuar.al/2017/02/kenga-e-rralle-luftarake-ilire-ne-librin-francez-te-vitit-1888/

 

Shqiptari.eu :

http://www.shqiptari.eu/iliri-i-lumtur-kendon-kengen-e-luftes-ilirise-atdheut-te-heronjve-kenga-e-rralle-luftarake-ilire/