Gazeta franceze (1939) : “Mbreti Zog, i cili gjendet në Suedi, ka me vete një qese me tokë shqiptare, të cilën e shtrëngon me trishtim pranë zemrës së tij dhe kurrë nuk e largon prej aty.”


Ahmet Zogu
Ahmet Zogu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 23 Nëntor 2019

 

“La Voix du combattant et de la jeunesse” ka botuar, të shtunën e 5 gushtit 1939, në faqen n°2, një shkrim ku ka zbuluar asokohe një fakt të rëndësishëm dhe të panjohur për mbretin Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Mbreti në mërgim

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Mbreti Zog dhe Mbretëresha Geraldinë erdhën nga Riga në Suedi.

 

Ata i përshtaten mërgimit, por qëndrojnë të denjë në fatkeqësinë e tyre mbretërore.

 

Mbreti ka fituar të gjitha simpatitë falë dinjitetit të tij dhe mbretëresha falë buzëqeshjes së saj, ndërsa princi trashgimtar është një buçko ngjyrë rozë.

 

Njëqind e një valixhe ndjekin udhëtarët mbretërorë, dhe disa prej tyre tërhoqën vëmendjen e policisë veçanërisht, ato që përmbanin ar dhe bizhuteri : pasurinë mbretërore shqiptare në udhëtim.

 

Patriot dhe i ndjeshëm, mbreti Zog ka gjithashtu një qese me tokë shqiptare, të cilën e shtrëngon me trishtim pranë zemrës së tij dhe kurrë nuk e largon prej aty.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/gazeta-franceze-1939-mbreti-zog-i-cili-gjendet-ne-suedi-ka-me-vete-nje-qese-me-toke-shqiptare-te-cilen-e-shtrengon-me-trishtim-prane-zemres-se-tij-dhe-kurre-nuk-e-largon-prej-aty/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/gazeta-franceze-mbreti-zog-mori-ne-mergim-edhe-nje-qese-me-toke-shqiptare/

 

https://gazetamapo.al/gazetat-franceze-mbreti-zog-ka-me-vete-nje-qese-me-toke-shqiptare/

 

https://balkanweb.com/mbreti-zog-ka-me-vete-nje-qese-me-toke-shqiptare-te-cilen-e-shtrengon-me-trishtim-cfare-shkruante-gazeta-franceze-me-1939/

 

https://www.kultplus.com/lajme/gazeta-franceze-mbreti-zog-ka-marre-me-vete-nje-qese-me-toke-shqiptare/

 

https://tirananews.al/gazeta-franceze-1939-mbreti-zog-i-cili-gjendet-ne-suedi-ka-me-vete-nje-qese-me-toke-shqiptare/

 

https://konica.al/2019/11/mbante-ne-zemer-token-shqiptare-gazeta-franceze-shkruan-per-mbretin-zog/

 

https://www.voal.ch/gazeta-franceze-1939-mbreti-zog-cili-gjendet-ne-suedi-ka-vete-nje-qese-toke-shqiptare/

 

https://www.botasot.info/fotogaleria/1191548/gazeta-franceze-1939-mbreti-zog-i-cili-gjendet-ne-suedi-ka-me-vete-nje-qese-me-toke-shqiptare-te-cilen-e-shtrengon-me-trishtim-prane-zemres-se-tij-dhe-kurre-nuk-e-largon-prej-aty/

 

https://opinion.al/gazeta-franceze-1939-mbreti-zog-ka-me-vete-nje-qese-me/

 

http://www.thealbanian.co.uk/gazeta-franceze-mbretin-zog-mbante-ne-zemer-token-shqiptare.html