Ismail Qemali për L’Eclair (1914) : “Nuk e ka fajin Princ Vidi për ngjarjet në Shqipëri, por oficerët hollandezë.”


Ismail Qemali
Ismail Qemali

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Janar 2020

 

“L’Eclair” ka botuar, të premten e 19 qershorit 1914, në faqen n°4, reagimin Ismail Qemalit në lidhje me ngjarjet e fundit asokohe në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Deklaratat e Ismail Qemal beut

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

(Me telefon nëpërmjet korrespondentit tonë) Romë, 18 qershor. – I nisur nga Fiume, në bordin e avullores Bregen, Ismail Qemal beu kaloi sot në Brindizi dhe u largua këtë mbrëmje për në Vlorë.

 

Ish-presidenti i Qeverisë së Përkohshme të Shqipërisë tha në intervistën e tij se nuk ishte në dijeni për ngjarjet e fundit, por gjithashtu se nuk ndihej i befasuar.

 

Kjo që po ndodh, tha ai, unë e kisha parashikuar dhe denoncuar si në Komisionin e Kontrollit, po ashtu dhe në kabinetet e Romës dhe Vjenës. Atëherë, besuan se unë flisja vetëm për interesa personale dhe nuk më dëgjuan. Princ Vidi nuk është përgjegjës për atë që ndodhi, por viktimë e një mijë kurtheve. Faji është kryesisht i oficerëve hollandezë, të cilët, në vend që të kufizoheshin me rolin e tyre, u morën me politikë.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/ismail-qemali-per-l-eclair-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-hollandeze/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/ismail-qemali-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-holandeze/

 

https://shqiptarja.com/lajm/ismail-qemali-per-leclair-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-holandeze

 

https://www.balkanweb.com/ismail-qemali-per-leclair-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-hollandeze/

 

https://opinion.al/1914-ismail-qemali-fajin-nuk-e-ka-princ-vidi-por-oficeret-holandeze/

 

https://tirananews.al/ismail-qemali-ne-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-hollandeze/

 

https://www.javanews.al/ismail-qemali-per-leclair-ne-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-hollandeze/

 

https://njekomb.org/ismail-qemali-per-leclair-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-hollandeze/

 

https://dosja.al/dosja-qemali/

 

https://www.tpz.al/2020/01/21/ismail-qemali-per-leclair-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-hollandeze/

 

https://vloranews.al/lajme/ismail-qemali-per-leclair-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-holandeze/

 

https://www.gazetatema.net/2020/01/21/ismail-qemali-per-leclair-me-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-hollandeze/

 

https://alpenews.al/ismail-qemali-per-leclair-1914-nuk-e-ka-fajin-princ-vidi-per-ngjarjet-ne-shqiperi-por-oficeret-hollandeze/