La Tribune de l’Aube (1931) / Mbesa 5 vjeçare e ambasadorit Herman Bernstein po udhëton vetëm nga Nju-Jorku në Shqipëri për të vizituar gjyshërit e saj


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Prill 2020

 

“La Tribune de l’Aube” ka botuar, të shtunën e 14 shkurtit 1931, në ballinë, një shkrim në lidhje me udhëtimin e veçantë asokohe të mbesës së ambasadorit amerikan në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Një vogëlushe pesë vjeçare po shkon vetëm nga Nju-Jorku në Shqipëri

 

Cherbourg, 13 shkurt.

 

Anija “President Roosevelt”, e cila lundroi mes stuhisë që nga Nju Jorku, mbart një udhëtare të vogël pesë vjeçare, zonjushën Joyce Gitloin, mbesën e Z. Hermann Bernstein, ambasadorit të Shteteve të Bashkuara në Shqipëri.

 

Fëmija udhëton vetëm dhe do të shkojë te gjyshërit e saj.

 

Shtetet e Bashkuara kanë caktuar një nga agjentët e tyre për të vëzhguar udhëtaren e vogël deri sa të arrijë në destinacion.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/la-tribune-de-l-aube-1931-mbesa-5-vjecare-e-ambasadorit-herman-bernstein-po-udheton-vetem-nga-nju-jorku-ne-shqiperi-per-te-vizituar-gjysherit-e-saj/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-mbesa-5-vjecare-e-ambasadorit-amerikan-ne-tirane-udhetoi-vetem-nga-nju-jorku-ne-shqiperi/

 

http://illyriapress.com/la-tribune-de-laube-1931-mbesa-5-vjecare-e-ambasadorit-herman-bernstein-po-udheton-vetem-nga-nju-jorku-ne-shqiperi-per-te-vizituar-gjysherit-e-saj/

 

http://www.standard.al/2020/04/01/mbesa-5-vjecare-e-ambasadorit-herman-bernstein-po-udheton-vetem-nga-new-york-ne-shqiperi-per-te-vizituar-gjysherit-e-saj/

 

https://opinion.al/mbesa-5-vjecare-e-ambasadorit-amerikan-udhetoi-vetem-nga-shba-ne-shqiperi/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1265287/la-tribune-de-laube-1931-mbesa-5-vjecare-e-ambasadorit-herman-bernstein-po-udheton-vetem-nga-nju-jorku-ne-shqiperi-per-te-vizituar-gjysherit-e-saj/

 

https://www.voal.ch/la-tribune-de-laube-1931-mbesa-5-vjecare-e-ambasadorit-herman-bernstein-po-udheton-vetem-nga-nju-jorku-ne-shqiperi-per-te-vizituar-gjysherit-e-saj/