Mbreti Zog, pasardhës i Skënderbeut dhe shpëtimtar i atdheut shqiptar (Paris-Midi, 1935)


Ahmet Zogu - Mbret i shqiptarëve
Ahmet Zogu - Mbret i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Janar 2019

 

“Paris-Midi” ka botuar, të enjten e 27 qershorit 1935, në faqen n°5, shkrimin e gazetarit të “Le Petit Journal”, Roger Crouquet, dedikuar Mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Mbreti Zog, shpëtimtar i atdheut shqiptar

 

Ai ka realizuar të gjithë programin e tij në një vend të rigjeneruar që dominon në një anë të Adriatikut, « deti Italian », shkruan Roger Crouquet (Le Petit Journal) :

 

Para luftës, Shqipëria, një vend i varfër dhe i paarsimuar, jetonte në një gjendje kolapsi, duke vuajtur gjithashtu në një mjerim të egër. Turqia e Sulltanit kishte lënë shenjën e saj me pushtimin e gjatë dhe qytetërimi nuk kishte depërtuar fare deri në atë kohë në këtë territor të largët, pa lidhje komunikimi me vendet fqinje.

 

Por një njeri u shfaq, pasardhësi i këtij Skënderbeu, heroit kombëtar, i cili, nga maja e kështjellave shqiptare, mbajti larg për një kohë të gjatë jeniçerët e Konstandinopojës. Ky burrë, i ri, plot idealizëm dhe i vetëdijshëm për realitetet e jetës, duke dashur vendin e tij mbi të gjitha, donte t’i jepte atij lirinë dhe t’i sillte dobitë e qytetërimit. Program i bukur që më në fund do të gjente realizimin e tij.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/mbreti-zog-pasardhes-i-skenderbeut-dhe-shpetimtar-i-atdheut-shqiptar-paris-midi-1935/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://gazetadielli.com/le-petit-journalmbreti-zog-shpetimtar-i-atdheut-shqiptar/

 

https://www.voal.ch/mbreti-zog-pasardhes-skenderbeut-dhe-shpetimtar-atdheut-shqiptar-paris-midi-1935/

 

http://27.al/mbreti-zog-pasardhes-i-skenderbeut-dhe-shpetimtar-i-atdheut-shqiptar/

 

https://balkanweb.com/paris-midi-1935-mbreti-zog-pasardhes-i-skenderbeut-e-shpetimtar/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1021861/mbreti-zog-pasardhes-i-skenderbeut-dhe-shpetimtar-i-atdheut-shqiptar-paris-midi-1935/

 

https://opinion.al/paris-midi-1935mbreti-zog-pasardhes-i-skenderbeut-shpetimtar-i-atdheut/

 

http://gazeta-shqip.com/lajme/2019/02/01/mbreti-zog-pasardhes-i-skenderbeut-dhe-shpetimtar-i-atdheut/

 

https://www.tetovanews.info/2019/02/mbreti-zog-pasardhes-i-skenderbeut-dhe-shpetimtar-i-atdheut/

 

https://gazetametro.org/ahmet-zogu-pasardhes-i-skenderbeut-dhe-shpetimtar-i-atdheut/