Le Temps (1919) / Deklarata e Mehmet Konicës para përfaqësuesve të shtypit italian në Romë : “Ja çfarë do të kërkojmë në Konferencën e Paqes në Paris!”


Mehmet Konica
Mehmet Konica

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 12 Gusht 2020

 

“Le Temps” ka botuar, të martën e 4 shkurtit 1919, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mehmet Konicës në Romë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Çështja shqiptare

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Mehmet Konica, ministri i jashtëm i qeverisë së përkohshme shqiptare (delegat i punëve të jashtme), sapo ka mbërritur në Romë me një delegacion shqiptar, të cilët janë nisur për në Paris.

 

I intervistuar nga përfaqësuesit e shtypit italian, Mehmet Konica tha :

 

“Integriteti dhe pavarësia e gjithë Shqipërisë, kjo është tema mbi të cilën do të zhvillojmë kërkesat që do të paraqesim në Konferencën e Paqes.”

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-temps-1919-deklarata-e-mehmet-konices-para-perfaqesuesve-te-shtypit-italian-ne-rome-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/mehmet-konica-shtypit-italian-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://www.balkanweb.com/le-temps-1919-deklarata-e-mehmet-konices-para-perfaqesuesve-te-shtypit-italian-ne-rome-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://opinion.al/1919-mehmet-konica-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes/

 

https://www.voal.ch/le-temps-1919-deklarata-e-mehmet-konices-para-perfaqesuesve-te-shtypit-italian-ne-rome-ja-cfare-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://dosja.al/deklarata-e-mehmet-konices-para-perfaqesuesve-te-shtypit-italian-ne-rome-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1353003/le-temps-1919-deklarata-e-konices-para-perfaqesuesve-ne-rome-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

http://www.arsalbanica.mk/deklarata-e-mehmet-konices-para-perfaqesuesve-te-shtypit-italian-ne-rome-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://njekomb.org/le-temps-1919-deklarata-e-mehmet-konices-para-perfaqesuesve-te-shtypit-italian-ne-rome-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://tirananews.al/101-vite-me-pare-konica-shtypit-italian-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

https://alb-spirit.com/2020/08/12/le-temps-1919deklarata-e-mehmet-konices-para-perfaqesuesve-te-shtypit-italian-ne-rome-ja-cfare-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/

 

http://infoshqip.me/le-temps-1919-deklarata-e-mehmet-konices-para-perfaqesuesve-te-shtypit-italian-ne-rome-ja-cfare-do-te-kerkojme-ne-konferencen-e-paqes-ne-paris/