New York Herald Tribune (1955) / Presidenti Eisenhower i ofron ndihma ushqimore Shqipërisë komuniste të një vlere prej…


Dwight David Eisenhower (1890 – 1969), presidenti i 34 i SHBA-ve
Dwight David Eisenhower (1890 – 1969), presidenti i 34 i SHBA-ve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Prill 2022

 

“New York Herald Tribune” ka botuar, të shtunën e 5 marsit 1955, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me propozimin e ndihmës ushqimore të presidentit të SHBA-ve për Shqipërinë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Eisenhower ofron ushqim për Shqipërinë

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Uashington, 4 mars (A.P.). — Presidenti Eisenhower i ofroi sot Shqipërisë komuniste furnizime ushqimore amerikane për të ndihmuar në zbutjen e asaj që ai e quajti “mungesën aktuale të ushqimit” në atë vend.

 

Presidenti e bëri ofertën përmes Lidhjes së Shoqatave të Kryqit të Kuq. Shtëpia e Bardhë tha se ndihma e parashikuar do të kushtonte rreth 850,000 dollarë, me një shpenzim shtesë prej rreth 125,000 dollarë për transportin e mallrave nëpërmjet oqeanit.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/new-york-herald-tribune-1955-presidenti-eisenhower-i-ofron-ndihma-ushqimore-shqiperise-komuniste-te-nje-vlere-prej/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-presidenti-eisenhower-i-ofroi-ndihma-ushqimore-shqiperise-komuniste/

 

https://www.kultplus.com/lajme/new-york-herald-tribune-ne-vitin-1955-presidenti-eisenhower-i-ofron-ndihma-ushqimore-shqiperise-komuniste/

 

https://gazetametro.net/koha-kur-presidenti-amerikan-i-ofronte-ndihme-shqiperise-enveriste-ja-cshkruante-new-york-herald-tribune/

 

https://opinion.al/new-york-herald-tribune-presidenti-eisenhower-i-ofron-ndihma-shqiperise-komuniste/

 

https://ampress.ca/new-york-herald-tribune-1955-presidenti-eisenhower-i-ofron-ndihma-ushqimore-shqiperise-komuniste-te-nje-vlere-prej/

 

https://alb-spirit.com/2022/04/03/new-york-herald-tribune-1955presidenti-eisenhower-ofron-ndihma-ushqimore-shqiperise-komuniste/

 

https://www.voal.ch/new-york-herald-tribune-1955-presidenti-eisenhower-i-ofron-ndihma-ushqimore-shqiperise-komuniste-te-nje-vlere-prej/multimedia/dossier/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1788759/new-york-herald-tribune-1955-presidenti-eisenhower-i-ofron-ndihma-ushqimore-shqiperise-komuniste-te-nje-vlere-prej-hellip/

 

http://www.arsalbanica.mk/new-york-herald-tribune-1938-festimet-para-dasmes-mbreterore-dhe-deklarata-e-geraldines-populli-im-eshte-me-i-sjellshmi-dhe-mikpritesi-ne-bote/

 

https://dosja.al/presidenti-eisenhower-i-ofron-ndihma-ushqimore-shqiperise-komuniste-te-nje-vlere-prej/

 

https://ulqini-online.com/sajti/?p=31736

 

https://inforculture.info/2022/04/03/new-york-herald-tribune-1955-presidenti-eisenhower-i-ofron-ndihma-ushqimore-shqiperise-komuniste-te-nje-vlere-prej/