Le Temps (1913) : Kongresi shqiptar i Triestes dhe propozimi i krijimit të Shqipërisë së Madhe


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë –  18 Maj 2017

 

Të hënën e 3 marsit 1913, gazeta franceze « Le Temps », në faqen n° 2 të saj, i ka dedikuar një hapësirë të veçantë Kongresit shqiptar të mbajtur në Trieste.

 

Shkrimi sjell detaje në lidhje me organizatorët dhe mbështetësit e tij, prejardhjen dhe numrin pjesmarrësve shqiptarë, emrat e presidentit dhe zëvendës/presidentit, si dhe qëllimet e këtij kongresi.

 

Për më shumë, do të gjeni në vijim, rrëfimin e gazetës, të sjellë në shqip nga Aurenc Bebja, Blogu « Dars (Klos), Mat – Albania » :

 

« Kongresi shqiptar, i shpallur në Austri prej disa javësh, u hap dje në Trieste. Ai zgjodhi si President Hil Mosin, dhe Zëvendës/President Faik Bej Konicën.

 

Njëqind delegatë të kolonive shqiptare në Evropë, Amerikë dhe Egjipt marrin pjesë. Qeveria austriake është e përfaqësuar nga Mahovetz, drejtor i policisë së Triestes, dhe në mënyrë jozyrtare, nga një kapiten stafit.

 

Delegatët dëshmuan një seri manifestimesh simpatie ndaj Austrisë.

 

Oratori i parë i cili foli pas presidentit ishte Konti i Taaffe-s, një zyrtar i Ministrisë së Jashtme në Vjenë dhe djali i ish-ministrit, i cili u shpreh në favor të pretendimeve të Shqipërisë së Madhe.

 

Zëvendës/Presidenti, Faik Konica mbajti një fjalim, ku ai shprehu mirënjohjen e shqiptarëve ndaj perandorit Franc – Jozef dhe mbretit të Italisë, për dashamirësinë që ata kanë treguar ndaj popullit shqiptar dhe për mundësimin e krijimit të një Shqipërie të pavarur në të ardhmen.

 

Duke shprehur mirënjohjen e popullit shqiptar ndaj qeverive të dy shteteve, oratori propozoi që të dërgojë për Kontin Berchtold dhe markezin e San Guiliano-s të njëjtat telegrame mirënjohjeje, ku shkruhet :

 

Shqiptarët, të bashkuar në kongresin e Triestes, përfaqësues të të gjitha krahinave shqiptare, si dhe kolonive të ndryshme në Austro-Hungari, Itali, Amerikë, Rumani, Egjipt dhe Turqi, kanë vendosur t’i përcjellin në mënyrë unanime Shkëlqesisë Suaj nderimet e tyre dhe ju shprehin mirënjohjen e thellë për interesin efektiv që Shkëlqesia juaj ka dëshmuar ndaj atdheut të tyre. Rumunët e pranishëm i bashkohen këtij urimi.

 

Pas leximit të telegrameve, Markezi ‘Gjon Skënderbeu’ u zgjodh kryetar nderi i Kongresit.

 

Profesori Schuo foli pastaj në favor të aneksimit në Shqipëri të të gjitha vendeve të banuara me shqiptarë. »

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim. 

 

 

Publikuar në :

 

Opinion.al :

http://opinion.al/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

Koha Jonë :

http://www.kohajone.com/2017/05/18/le-temps-viti-1913kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise/

 

VOAL :

https://www.voal.ch/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-triestes-dhe-propozimi-krijimit-te-shqiperise-se-madhe-nga-aurenc-bebja-france-18-maj-2017/

 

Bota Sot :

http://www.botasot.info/historia-lajme/702853/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

Njëkomb.com :

http://www.njekomb.com/?p=7588

 

Vloranews :

http://vloranews.net/?p=66590

 

Shqipëria e Bashkuar :

http://shqiperiaebashkuar.al/2017/05/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

Manastiri Lajm :

http://manastirilajm.com/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-triestes-dhe-propozimi-krijimit-te-shqiperise-etnike/

 

Dritare.net :

http://www.dritare.net/2017/05/18/le-temps-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/1

 

Nacional Albania :

http://www.nacionalalbania.al/2017/05/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

Maqedonia Shqiptare :

http://maqedoniashqiptare.com/2017/05/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

Përqasje :

http://perqasje.com/2017/05/kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-plani-per-shqiperine-e-madhe/

 

Telegrafi :

http://telegrafi.com/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-triestes-dhe-propozimi-krijimit-te-shqiperise-etnike/

 

Tetovanews :

https://www.tetovanews.info/2017/05/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

American Eye :

http://www.americaneye.al/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-triestes-dhe-propozimi-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

Tirana Observer :

http://www.tiranaobserver.al/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

Dielli :

http://gazetadielli.com/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes/

 

Tema :

http://www.gazetatema.net/2017/05/20/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-i-triestes-dhe-propozimi-i-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

Lexo.al :

http://lexo.al/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-triestes-dhe-propozimi-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

27.al :

http://27.al/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-triestes-dhe-propozimi-krijimit-te-shqiperise-se-madhe/

 

InfoPress :

http://gazetainfopress.com/historia_arkeologji/le-temps-1913-kongresi-shqiptar-triestes-dhe-propozimi-krijimit-te-shqiperise-se-madhe