Comoedia (1927) : Intervista ekskluzive e Aleksandër Moisiut, në lidhje me debutimin e tij në Paris


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Mars 2018

 

Gazeta pariziene, Comoedia, ka botuar, të dielën e 9 tetorit 1927, në ballinë, intervistën ekskluzive të zhvilluar asokohe me aktorin më të madh gjerman me origjinë shqiptare – siç e quan ajo – Z. Aleksandër Moisiun, të cilën, Aurenc Bebja, e ka sjellë për publikun shqiptar, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania” :

“Franca ka një stil”, “Gjermania është një laborator”, na tha Z. Aleksandër Moisiu

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Z. Aleksandër Moisi ka lindur në Trieste, nga një baba shqiptar dhe një nënë fiorentinase. Natën e kaluar, ai ishte duke luajtur “Hamletin” në Këln. Dje, ai mbërriti në Paris në orën pesë. Në orën gjashtë më priti në hotelin e tij.

 

Një sallon i vogël me një tavan të artë dhe kolltuqe të kuqe. Ca valixhe të mëdha në cep, pranë një tavolinë e stolisur vetëm me një telefon, shkurtimisht, një dekor në harmoni të përsosur me këtë njeri ndërkombëtar, i cili pas dhjetë ditësh, do të niset për në Amsterdam, dhe pastaj për Amerikë.

 

Z. Moisi është gjerman i natyralizuar që prej 1918, dhe ai, pa dyshim, është aktori më i madh gjerman. E pyeta atë se cilat ishin situatat krahasuese të teatrit gjerman dhe atij francez.

 

Aleksandër Moisiu : – Franca është vendi i traditës. Gjermania, ajo e iniciativave moderne. Gjermania rrallëherë kthehet prapa. Ajo sheh të ardhmen. Franca ka dashurinë e së kaluarës. Ju keni një stil. Ne jemi një laborator provash dhe përpjekjesh të guximshme. Tradita juaj është gjithashtu një cilësi, një virtyt. Arti duhet të jetë i vazhdueshëm. Ne neglizhojmë traditën për të hapur rrugë të reja. Arti reflekton jetën. Jeta jonë është më e shpejtë, plot gulçim. Një shfaqje që zgjat tre orë e mërzit publikun tonë. Francezët kanë më shumë durim !

 

Pierre Lagarde : – Është herë e parë që do të luani në Paris ?

 

Aleksandër Moisiu : – Po. E megjithatë, kam dhënë shfaqje, në vitin 1913, në Vaudeville, në një pantomimë të “Një mijë e një netë – Mille et une Nuits” që solli Max Reinhardt : “Sumurun”. Por kujtimet kanë vdekur, ashtu siç ka vdekur ky teatër…Të hënën në mbrëmje do të jetë dita e debutimit tim këtu. Do të luaj rolin “E kufomës së gjallë – Le Cadavre vivant” në gjermanisht dhe, në frëngjisht, një pjesë tjetër të Tolstoit. “E gjithë e mira vjen nga ajo – Tout le bon vient d’elle”, në të cilën mbesa e Tolstoit do të luajë një rol të vogël e të heshtur. Kjo është hera e parë që do të luaj në frëngjisht...

 

Pierre Lagarde : Çfarë mendoni për teatrin tonë bashkëkohor ?

 

Z. Aleksandër Moisi çohet. Shikimi i tij bëhet më i ndritshëm.

 

Aleksandër Moisiu : – Teatri juaj aktual ? Është shumë më cilësor se ai para lufte. Paul Raynal është po aq i madh sa dhe poetik. Më pëlqen Lenormand, Natanson, Jules Romains. Kur të kthehem nga Amerika, do të luaj në Vjenë “Varri në Harkun e Triumfit dhe Frikacaku –  Le Tombeau sous l'Arc de Triomphe et Le Lâche”.

 

Pierre Lagarde : – Çfarë roli preferoni nga të gjithë ato që keni lujatur ?

 

Aleksandër Moisiu : – Varet. Ne nuk jemi çdo ditë i njëjti njeri. Jeta për ne lind çdo mëngjes. Por kam luajtur më shumë se 1.200 herë “Hamletin”, dhe më shumë se 1.000 herë “Kufomën e gjallë”.

 

Z. Moisi u ul përsëri… Duket i shqetësuar :

 

Aleksandër Moisiu : – Mbi të gjitha, mos më bëni të them asgjë të pakëndshme. E dua Francën marrëzisht. Kanë thënë për mua shumë gjëra të çuditshme. A nuk kanë pretenduar, se gjatë luftës, kam fluturuar mbi Paris me një Fokker ? Çfarë absurditeti !

 

Aktori i madh u ngrit përsëri, i indinjuar. Ai ecën në dhomë, ndalet dhe më vështon drejt në sy :

 

Aleksandër Moisiu : – Nëse nuk do ta doja Francë siç e dua, me mendjen dhe zemrën time, a do të isha sot në Paris ?

 

Zilja e telefonit shkurton bisedën tonë. Z. Moisi duhet të përsërisë pas një çerek ore në Teatrin e Arteve. Duhet të na lë. Duke më shtrënguar dorën, ai shtoi :

 

Aleksandër Moisiu : – Ju jeni francezi i parë sot që u interesuat për mua... Faleminderit...

 

Pierre Lagarde

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/comoedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://www.civitas.al/kulture/e-rralle1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-lidhur-me-debutimin-e-tij-ne-paris

 

http://opinion.al/comoedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://www.njekomb.com/?p=88153

 

http://illyriapress.com/comoedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://27.al/komedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://www.botasot.info/historia-lajme/858862/comoedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://www.kultplus.com/teatri/intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

https://vloranews.net/intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://www.javanews.al/comoedia-1927-ja-cfare-tha-aleksander-moisiu-kur-debutoi-ne-paris/

 

https://telegrafi.com/comoedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://www.gazetatema.net/2018/03/25/comoedia-1927-te-pathenat-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://www.syri.net/arte-media/147068/intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-franca-vendi-i-tradites-gjermania-e-iniciativave-moderne/

 

http://www.bota.al/2018/03/comoedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://www.balkanweb.com/site/comoedia-e-vitit-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://www.pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=7469

 

https://www.voal.ch/comoedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://konica.al/2018/03/comoedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

https://americaneye.al/nje-interviste-e-rralle-e-aleksander-moisiut-per-debutimin-e-tij-ne-paris/

 

http://www.mediatshqiptare.com/lajme/32540/comoedia-1927-intervista-ekskluzive-e-aleksander-moisiut-ne-lidhje-me-debutimin-e-tij-ne-paris/