Le Petit Parisien (Korrik, 1912) : “Prishtina është e shqiptarëve”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2018

 

“Le Petit Parisien” ka botuar, të enjten e 25 korrikut 1912, në faqen n°3, një shkrim mbi çlirimin e Prishtinës nga shqiptarët.

 

Aurenc Bebja, nëpërmjet faqes së tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për lexuesin shqiptar, rrëfimin e plotë të gazetës franceze :

 

Konstandinopojë, 24 korrik.

 

Thashethemet mbi ngjarjet serioze, që qarkullonin prej dy apo tre ditësh në Prishtinë, janë konfirmuar zyrtarisht.

 

Të dielën, garnizoni kapitulloi, qyteti ra në duart e shqiptarëve. Në mbrëmje, një ministër, i pyetur pas daljes nga këshilli, tha se ngjarja kishte ndodhur para formimit të kabinetit të ri i cili, pasi u prit mirë nga shqiptarët, mund të kishte qenë në gjendje, nëse do të gjendej në pushtet, që të parandalonte marrjen e qytetit.

 

Shqiptarët dhe oficerët kërkojnë shpërbërjen e Dhomës (Parlamentit), por qeveria shpreson t’i bindë që të kenë durim.

 

Ministri përgënjeshtron faktin se Azia e Vogël është kundra kabinetit.

 

 

“Gëzuar festën e 10 vjetorit të pavarësisë Kosovë, Prishtinë e shqiptari ! – Aurenc Bebja”

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://www.gazetatema.net/2018/02/16/fotot-prishtina-eshte-e-shqiptareve/2/#gallery_photo

 

http://illyriapress.com/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

http://shqiptarja.com/dossier/2711/gazeta-franceze-me-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve--468953.html

 

http://www.njekomb.com/?p=77875

 

https://www.voal.ch/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve-nga-aurenc-bebja-france-16-shkurt-2018/

 

http://www.americaneye.al/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

http://www.gazetadita.al/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/?utm_source=feedburner&utm_medium=twitter&utm_campaign=Feed%3A+GazetaDita+%28GAZETA+DITA%29

 

http://opinion.al/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

https://vloranews.net/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

http://www.kohajone.com/2018/02/16/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

http://www.nacionalalbania.al/2018/02/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

https://telegrafi.com/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

http://www.mekulipress.info/2018/02/16/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

http://www.syri.net/arte-media/135997/le-petit-parisien-1912-prishtina-ra-ne-duart-e-shqiptareve/

 

http://www.civitas.al/civitas-plus/e-rralle-le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve

 

http://www.tetovanews.info/2018/02/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

http://ulqini-online.com/sajti/?p=17917

 

https://shqiperiaebashkuar.al/2018/02/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

http://zanimalsise.com/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/

 

http://maqedoniashqiptare.com/2018/02/le-petit-parisien-korrik-1912-prishtina-eshte-e-shqiptareve/