Le Petit Journal (1939) / Mbreti Zog u prit në Anvers të Belgjikës mes brohoritjeve të banorëve


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 4 Dhjetor 2018

 

Gazeta franceze, “Le Petit Journal”, ka botuar të martën e 8 gushtit 1939, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me mbërritjen mbretit Zog dhe familjes mbretërore shqiptare në Belgjikë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Sovrani ishte dje në Belgjikë

 

Bruksel, 7 gusht. – Të hënën, në fund të mëngjesit, mbreti Zog i Shqipërisë, mbretëresha Geraldinë, fëmija i tyre, princi i vogël Aleksandër, princeshat Myzejen, Ruhije, Maxhide dhe një suitë prej 22 vetësh mbërritën në Anvers nëpërmjet avullores belge “Brabant”.

 

Ne e dimë se ish-mbreti i Shqipërisë ishte së fundi në Oslo.

 

Mbreti Zog, i cili për pak çaste u shfaq mbi urën e anijes, u prit me plot brohoritje nga populli i Anvers; Mbretëreshës Geraldinë i dhuruan lule.

 

Mbreti u nis, nëpërmjet rrugës, në Bruksel.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-journal-1939-mbreti-zog-u-prit-ne-anvers-te-belgjikes-mes-brohoritjeve-te-banoreve/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-petit-journal-1939-mbreti-zog-u-prit-ne-belgjike-mes-brohoritjeve/

 

https://www.balkanweb.com/le-petit-journal-si-u-prit-mbreti-zog-ne-anvers-te-belgjikes/

 

https://www.syri.net/arte-media/214664/si-u-prit-me-brohoritje-mbreti-zog-ne-belgjike/

 

http://opinion.al/le-petit-journal-1939-mbreti-zog-u-prit-ne-belgjike-mes-brohoritjeve/

 

http://www.kohajone.com/2018/12/04/le-petit-journal-1939-mbreti-zog-u-prit-ne-anvers-te-belgjikes-mes-brohoritjeve-te-banoreve/

 

http://www.njekomb.com/?p=160210

 

http://maqedoniashqiptare.com/2018/12/le-petit-journal-1939-mbreti-zog-u-prit-ne-anvers-te-belgjikes-mes-brohoritjeve-te-banoreve/