Le Moniteur Universel (1822) / Ali Pashë Tepelena u tradhëtua nga njeriu më i afërt i tij, Thanas Vaja (Athanase Vaïa)


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 22 Qershor 2020

 

“Le Moniteur Universel” ka botuar, të hënën e 25 marsit 1822, në ballinë, një shkrim në lidhje me vrasjen e Ali Pashë Tepelenës, duke dhënë kështu emrin e njeriut që e tradhëtoi, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Bavari.

Nuremberg, 16 mars.

Ne lexojmë në gazetën tonë artikullin më poshtë:

 

Kufijtë e Italisë, 10 Mars. Ne po marrim lajme të rëndësishme nga Epiri në këtë kohë. Ali Pasha u tradhtua me të vërtetë nga mbështetësit e tij, dhe iu dorëzua Chourschid-Pashës (Hurshid ose Hurshit), i cili menjëherë e ekzekutoi duke i prerë kokën dhe duke e dërguar kështu në Kostandinopojë. Qeveria angleze e Ishujve Jonianë mori lajmin zyrtar të kësaj ngjarje më 9 shkurt, dhe menjëherë ia komunikoi konsujve të huaj.

 

Ekstradimi u bë më 2 shkurt. Të nesërmen trupat turke hynë dhe pushtuan fortesën e Janinës. Një shqiptar, me emrin Vaia (Athanas ose Thanas Vaja), një mik i ngushtë i Aliut, dhe në të cilin ai kishte besim të pakufizuar, e tradhëtoi, për interes të Hurshid Pashës. Ky i fundit drejtoi vëmendjen e tij kryesisht tek thesari i Aliut, i cili përbënte një shumë të madhe, si në para dhe në bizhuteri; A ia dorëzoi Vaja të gjithin ?

 

Besohet se Hurshid Pasha tani do të marshojë ndaj Suliotëve, të cilët ende nuk i janë nënshtruar Portës, siç pretendohej; por ata sulmuan shqiptarët myslimanë të cilët kohët e fundit mbështetën Hurshid Pashën, dhe kështu ata shkatërrojnë pronat e tyre. Lufta civile është më e ndezur se kurrë në Epir.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-moniteur-universel-1822-ali-pashe-tepelena-u-tradhetua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-thanas-vaja-athanase-vaia/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/si-u-tradhtua-ali-pashe-tepelena-nga-njeriu-i-tij-me-i-afert/

 

https://www.balkanweb.com/ali-pashe-tepelena-u-tradhtua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-zbulohet-cfare-shkruante-gazeta-franceze-me-1822/

 

https://shqiptarja.com/lajm/ali-pashe-tepelena-u-tradhtua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-cfare-shkruante-gazeta-franceze-me-1822

 

https://www.syri.net/arte-media/349108/shtypi-francez-ne-1822-ali-pashe-tepelena-u-tradhtua-nga-miku-me-i-ngushte-thanas-vaja/

 

https://fjala.al/2020/06/22/ali-pashe-tepelena-u-tradhtua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-ja-cfare-shkruante-gazeta-franceze-ne-1822/

 

https://tiranatoday.al/ali-pashe-tepelena-e-tradhtua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-thanas-vaja/

 

http://www.gazetatema.net/2020/06/22/le-moniteur-universel-1822-ali-pashe-tepelena-u-tradhetua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-thanas-vaja-athanase-vaia/

 

https://opinion.al/kush-ishte-njeriu-i-afert-qe-tradhetoi-ali-pashe-tepelenen/

 

http://www.panorama.com.al/ali-pashe-tepelena-u-tradhtua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-zbulohet-cfare-shkruante-gazeta-franceze-me-1822/

 

https://tirananews.al/ali-pashe-tepelena-u-tradhetua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-thanas-vaja-cfare-shkruanin-mediat-e-kohes/

 

http://www.arsalbanica.mk/ali-pashe-tepelena-u-tradhetua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-thanas-vaja-athanase-vaia/

 

https://dosja.al/ali-pashe-tepelena-u-tradhetua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-thanas-vaja-athanase-vaia/

 

https://alb-spirit.com/2020/06/22/le-moniteur-universel-1822ali-pashe-tepelena-u-tradhetua-nga-njeriu-afert-tij-thanas-vaja/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1316444/ali-pashe-tepelena-u-tradhetua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-thanas-vaja-athanase-vaia/

 

https://alpenews.al/dossier-ali-pashe-tepelena-u-tradhtua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-zbulohet-cfare-shkruante-gazeta-franceze-me-1822/

 

https://360grade.al/362101/ali-pashe-tepelena-u-tradhtua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-zbulohet-cfare-shkruante-gazeta-franceze-me-1822/

 

http://www.standard.al/2020/06/22/ali-pashe-tepelena-e-tradhtua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-thanas-vaja/

 

https://www.kosova-sot.info/dossier/473523/ali-pashe-tepelena-u-tradhtua-nga-njeriu-me-i-afert-i-tij-zbulohet-cfare-shkruante-gazeta-franceze-me-1822/