Drama (1935) / Poezia e lamtumirës dedikuar Aleksandër Moisiut nga piktorja Veronica Haigh


Burimi i fotografisë : Aleksandër Moisiu në “Hamletin”, Teatro (1910), f.996
Burimi i fotografisë : Aleksandër Moisiu në “Hamletin”, Teatro (1910), f.996

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Janar 2022

 

“Drama” ka botuar, në prill të 1935, në faqen n°126, poezinë e piktores Veronica Haigh dedikuar asokohe Aleksandër Moisiut me rastin e ndarjes nga jeta të aktorit të famshëm me origjinë shqiptare, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Burimi : Drama, prill 1935, f.126
Burimi : Drama, prill 1935, f.126

 

LAMTUMIRË DHE AVE ALEKSANDËR MOISI !

 

Në këtë vdekje të vetme sa vdekje ka!

Kështu vdes drita e ditës me një yll të vetëm

Dhe gjysma e njerëzimit tani fshihet

Pas disa të rënëve prej këtyre syve;

Mbret, subjekt, lypës, shenjtor, poet dhe klloun,

Të gjithë në këtë përmbysje janë goditur.

 

 

Por, duke menduar për vdekjen e Moisiut, është e vërtetë

Që me vdekjen e tij vdesin edhe një turmë,

Por kush vajton Moisiun, nuk e vajton më shumë

Si Hamleti, Fedja apo një mori

heronjsh të rënë – Jo! Kush e njihte nuk ka zgjidhje

Por duke vajtuar Moisiun, vajtojmë më shumë zërin e tij.

 

 

Sa aktor i mrekullueshëm është ky aktor akoma!

Duke na mashtruar, që të mos harrojmë fuqinë e tij;

Këtu ai shtrihet i pajetë, që mund të shkaktohet nga arti,

Vdekja i ka ofruar atij një pjesë (rol) tjetër,

Të cilën ai e interpreton me mjeshtëri të palëkundur.

Pjesa tjetër është heshtje – Gjithkush është ende.

 

 

VERONICA HAIGH

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/drama-1935-poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://gazetadielli.com/drama-1935-poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://americaneye.al/poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://www.kultplus.com/poezi/poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1736091/drama-1935-poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://dosja.al/pezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-shkruar-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://www.voal.ch/drama-1935-poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/multimedia/dossier/

 

https://opinion.al/1935-poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://alb-spirit.com/2022/01/03/drama-1935-poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://njekomb.org/drama-1935-poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://ampress.ca/drama-1935-poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://www.arsalbanica.mk/poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh-drama-1935/

 

https://drini.us/drama-1935-poezia-e-lamtumires-dedikuar-aleksander-moisiut-nga-piktorja-veronica-haigh/

 

https://konica.al/2022/01/vargje-lamtumire-aleksander-moisiut/

 

https://observerkult.com/kush-ishte-piktorja-qe-ia-dedikoi-poezine-e-lamtumires-aleksander-moisiut/