Luigj Gurakuqi për Neues Wiener Tagblatt (18 nëntor 1912) : “Shqiptarët do ta fitojnë pavarësinë ose do të vdesin duke luftuar për të.”


Luigj Gurakuqi
Luigj Gurakuqi

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Nëntor 2019

 

“La Petite République” ka botuar, të martën e 19 nëntorit 1912, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me intervistën e Luigj Gurakuqit në gazetën “Neues Wiener Tagblatt”, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Deklaratat e një shqiptari të shquar

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Vjenë, 18 nëntor

 

Neues Wiener Tagblatt boton një intervistë të Dr. Luigj Gurakuqit, një shqiptar i shquar, i cili udhëtoi nëpër Vjenë për t’u nisur për në Vlorë.

 

Çështja e Lindjes nuk do të zgjidhet përfundimisht, thotë ai, nëse Serbia ose Mali i Zi pushtojnë qoftë dhe një pjesë të vetme të Shqipërisë.

 

Shqiptarët nuk duan të bëhen sllavë, ata duan të jenë të pavarur dhe do ta fitojnë pavarësinë ose do të vdesin duke luftuar për të.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë artikull duhet të citojë autorin në fillim e tij (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/luigj-gurakuqi-per-neues-wiener-tagblatt-18-nentor-1912-shqiptaret-do-ta-fitojne-pavaresine-ose-do-te-vdesin-duke-luftuar-per-te/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/luigj-gurakuqi-shqiptaret-nuk-do-te-behen-sllave-do-te-vdesin-duke-luftuar-per-pavaresine/

 

https://balkanweb.com/shqiptaret-do-ta-fitojne-pavaresine-ose-do-te-vdesin-duke-luftuar-per-te-intervista-e-luigj-gurakuqit-per-neues-wiener-tagblatt-me-1912/

 

https://www.kultplus.com/lajme/luigj-gurakuqi-shqiptaret-do-fitojne-pavarsine-ose-do-vdesin-duke-luftuar/

 

https://konica.al/2019/11/shqiptaret-nuk-duan-te-behen-sllave/

 

http://www.thealbanian.co.uk/luigj-gurakuqi-per-neues-wiener-tagblatt-18-nentor-1912-shqiptaret-do-ta-fitojne-pavaresine-ose-do-te-vdesin-duke-luftuar-per-te.html

 

https://opinion.al/luigj-gurakuqi-shqiptaret-do-fitojne-pavarsine-ose-do-vdesin-duke-luftuar/

 

https://www.voal.ch/luigj-gurakuqi-per-neues-wiener-tagblatt-18-nentor-1912-shqiptaret-ta-fitojne-pavaresine-ose-te-vdesin-duke-luftuar-per-te/

 

https://kosova.info/luigj-gurakuqi-ne-1912-shqiptaret-do-ta-fitojne-pavaresine-ose-do-te-vdesin-duke-luftuar-per-te/

 

https://www.syri.net/arte-media/295159/gurakuqi-shqiptaret-nuk-duan-te-behen-sllave-ata-do-ta-fitojne-pavaresine/

 

https://shqiptarja.com/lajm/luigj-gurakuqi-ne-1912-shqiptaret-do-ta-fitojne-pavaresine-ose-do-te-vdesin-duke-luftuar-per-te

 

https://telegrafi.com/luigj-gurakuqi-1912-shqiptaret-nuk-te-behen-sllave/

 

https://www.botasot.info/ndryshe-lajme/1189223/luigj-gurakuqi-shqiptaret-do-fitojne-pavarsine-ose-do-vdesin-duke-luftuar/

 

https://27.al/luigj-gurakuqit-per-neues-wiener-tagblatt-shqiptaret-do-ta-fitojne-pavaresine-ose-do-te-vdesin-duke-luftuar-per-te/

 

https://www.tetovasot.com/2019/11/gurakuqi-shqiptaret-nuk-duan-te-behen-sllave-ata-do-ta-fitojne-pavaresine/