Ce soir (1939) : Mbretëresha Geraldinë ka refuzuar ofertën marramendëse të Hollywood-it prej një milion dollarësh


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 7 Prill 2018

 

“Ce soir” ka botuar, të hënën e 24 prillit 1939, në ballinë, një shkrim në lidhje me ofertën marramëndëse që Hollywood-i i ka bërë asokohe Mbretëreshës Geraldinë për të luajtur një film, të cilën ajo e ka refuzuar në mënyrë kategorike.

 

Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë për publikun shqiptar, rrëfimin e plotë të gazetës franceze :

 

Një milion dollarë Mbretëreshës Geraldinë për të luajtur një film

 

Por ish-sovranja e Shqipërisë, të cilës ky propozim iu bë nga një kompani kinematografike amerikane, nuk dëshiron të bëhet “një objekt kurioziteti publik”

 

(Nga ana e të dërguarit tonë special)

 

Londër, 23 prill (nëpërmjet telefonit)

 

– A do të vihet një ditë në skenë romani tragjik i mbretëreshës Geraldinë të Shqipërisë, vajzës së dukës hungarez Apponyi dhe Zonjës Giraud ?

 

Në fakt, një kompani e madhe kinematografike amerikane, i ka ofruar gruas së mbretit Zog, një kontratë prej milion dollarësh (ose rreth 77 milionë franga) për të luajtur në Hollywood.

 

Por sot avokati anglez i Mbretëreshës Geraldinë – pasi telefonoi rezidencën, në Greqi, ku ajo po shërohet nga lindja e saj tragjike – u lejua të komunikojë zyrtarisht :

 

Duhet të kuptojmë se Madhëria e Saj nuk dëshiron të bëhet objekt kurioziteti publik. Pasuria personale e mbretit është gjithashtu e mjaftueshme për gruan dhe familjen e tij dhe u mjafton atyre që të bëjnë një jetë të rehatshme dhe të qetë.

 

Oborri mbretëror i Tiranës është detyruar të shpërbëhet,dhe natyrisht, nëse Mbreti mban vetëm një sekretar dhe një shërbëtor në shërbim të tij, Mbretëresha do të ketë po ashtu në shërbimin e saj vetëm një shërbëtore dhe një dado për djalin e tyre të vogël, i lindur para njëzet ditësh.

 

Madhëritë e tyre synojnë të shkojnë më pas në Angli, ku gjenden në depozitë të gjitha pasuritë e tyre. Sapo shëndeti i mbretëreshës Geraldinë do të përmirësohet, familja mbretërore e Shqipërisë, do të largohet nga Greqia për të shkuar disa javë në Egjipt.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywood-it-prej-nje-milion-dollaresh/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://gazetadielli.com/kur-mbreteresha-geraldine-refuzoi-oferten-prej-1-milon-dollaresh/

 

http://illyriapress.com/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywood-it-prej-nje-milion-dollaresh/

 

https://americaneye.al/ce-soir-1939-si-mbreteresha-geraldine-refuzoi-oferten-e-cmendur-1-milion-dollareshe-te-hollywood/

 

http://opinion.al/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywood-it-prej-nje-milion-dollaresh/

 

https://www.voal.ch/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywoodit-prej-nje-milion-dollaresh/

 

http://27.al/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywood-it-prej-nje-milion-dollaresh/

 

http://www.balkanweb.com/site/viti-1939-ce-soir-mbreteresha-geraldine-refuzoi-oferten-marramendese-te-hollywood-it/

 

http://www.panorama.com.al/si-e-refuzoi-mbreteresha-geraldine-oferten-marramendese-prej-nje-milion-dollareshe-te-hollywood/

 

http://konica.al/2018/04/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywood-it-prej-nje-milion-dollaresh/

 

http://www.gazetatema.net/2018/04/07/mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywood-prej-nje-milion-dollaresh/

 

http://www.botasot.info/historia-lajme/867136/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywood-it-prej-nje-milion-dollaresh/

 

https://vloranews.net/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywood-it-prej-nje-miljon/

 

http://www.mediatshqiptare.com/speciale-lajme/39726/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-marramendese-te-hollywood-it-prej-nje-milion-dollaresh/

 

https://alpenews.al/si-e-refuzoi-mbreteresha-geraldine-oferten-marramendese-prej-nje-milion-dollareshe-te-hollywood-foto/

 

https://telegrafi.com/gruaja-e-ahmet-zogut-refuzoi-nje-milion-dollare-te-ofruar-nga-hollywood/

 

http://www.civitas.al/civitas-plus/ce-soir-1939-mbreteresha-geraldine-ka-refuzuar-oferten-1-milion-usd-nga-hollywood