La Croix (1955) / Pas dhjetë viteve në Egjipt, mbreti Zog rikthehet në Francë bashkë me një suitë civile dhe ushtarake


Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve
Ahmet Zogu – Mbret i shqiptarëve

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 24 Tetor 2020

 

“La Croix” ka botuar, të shtunën e 30 korrikut 1955, në faqen n°6, një shkrim në lidhje me rikthimin asokohe të familjes mbretërore shqiptare në Francë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Côte d’Azur, strehë e mbretërve të rënë

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Ish-mbreti Zog i Shqipërisë u ngjit në bordin e anijes Maréchal Joffre, gjatë ndalesës së kësaj të fundit në Aleksandri.

 

Ish-sovrani vjen në Francë, pas dhjetë viteve të kaluara në Egjipt. Ai shoqërohet nga gruaja e tij, djali i tij dhe një suitë civile dhe ... ushtarake.

 

Dy vila, njëra në Kanë, tjetra në Antibes, janë marrë me qira nga ish-mbreti Zog i cili, pas një sëmundje të gjatë të zemrës, dëshiron të trajtohet nga specialistët francezë.

 

Ndërsa princi i ri, djali i tij, ai dëshiron të studiojë në një shkollë teknike aeronautike.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/la-croix-1955-pas-dhjete-viteve-ne-egjipt-mbreti-zog-rikthehet-ne-france-bashke-me-nje-suite-civile-dhe-ushtarake/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/rikthimi-i-mbretit-zog-ne-france-pas-10-vitesh-ne-egjipt/

 

https://www.balkanweb.com/la-croix-1955-pas-dhjete-viteve-ne-egjipt-mbreti-zog-rikthehet-ne-france-bashke-me-nje-suite-civile-dhe-ushtarake/

 

https://tirananews.al/pas-egjiptit-mbreti-zog-u-rikthye-ne-france-ne-1955-deshira-e-princit-leka/

 

https://urbanlajme.net/2020/10/24/la-croix-1955-pas-dhjete-viteve-ne-egjipt-mbreti-zog-rikthehet-ne-france-bashke-me-nje-suite-civile-dhe-ushtarake/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1407644/pas-dhjete-viteve-ne-egjipt-mbreti-zog-rikthehet-ne-france-bashke-me-nje-suite-civile-dhe-ushtarake/