Le Petit Parisien (1916) / Kryeministri francez priti Esat Pashën


Esat Pashë Toptani
Esat Pashë Toptani

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Janar 2020

 

“Le Petit Parisien” ka botuar, të martën e 4 prillit 1916, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me pritjen e Esat Pashë Toptanit nga kryeministri francez, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Esat Pasha i pritur nga Presidenti i Këshillit (Kryeministri)

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Presidenti i Këshillit, ministër i Punëve të Jashtme, priti, mëngjesin e djeshëm, Esat Pashën, i cili mbërriti në Paris të shtunën.

 

Gjatë takimit të tyre, z. Briand e uroi ngrohtësisht Presidentin e qeverisë shqiptare për qëndrimin e tij besnik ndaj kauzës së aleatëve dhe e falënderoi atë për ndihmën e tij të dobishme në operacionet e evakuimit të ushtrisë serbe në Selanik.

 

Esat Pasha, i cili u prek shumë ndaj fjalëve të z. Briand, tha se ai u ishte bindur ndjenjave të përzemërsisë dhe të devotshmërisë që ka për Francën dhe shprehu besimin e tij të plotë në suksesin e armëve të saj.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-petit-parisien-1916-kryeministri-francez-priti-esat-pashen/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/takimi-miqesor-mes-kryeministrit-francez-dhe-esat-pashes/

 

https://www.balkanweb.com/zbulohet-si-e-priti-kryeministri-francez-esat-pashen-ne-1916-ja-cfare-shkruante-le-petit-parisien/

 

https://www.voal.ch/le-petit-parisien-1916-kryeministri-francez-priti-esat-pashen/

 

https://njekomb.org/le-petit-parisien-1916-kryeministri-francez-priti-esat-pashen/

 

https://opinion.al/1916-esat-pashavij-ne-paris-per-te-pushuar-jam-jashtezakonisht-i-lodhur/

 

https://dosja.al/dosja-esat-3/

 

https://vloranews.al/kulture/le-petit-parisien-1916-kryeministri-francez-priti-esat-pashen/

 

https://tirananews.al/esat-pasha-per-le-petit-parisien-kam-ardhur-ne-paris-per-te-pushuar-sepse-jam-jashtezakonisht-i-lodhur/