Le Radical (24 Nëntor 1912) / Shqipëria u shpall shtet i pavarur në Durrës. 64 udhëheqës votuan pro, 24 kundër.


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Nëntor 2018

 

“Le Radical” ka botuar, të dielën e 24 nëntorit 1912, në faqen n°3, një shkrim, të shkurtër por mjaft interesant, në lidhje me shpalljen e pavarësisë së Shqipërisë në Durrës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Pavarësia e Shqipërisë

 

Romë, 23 nëntor. – Na shkruajnë nga Durrësi :

 

Udhëheqësit shqiptarë u mblodhën dje në Durrës, nën kryesinë e Qemal beut, gjithsej 88 persona, të cilët vendosën, 64 votuan pro, ndërsa 24 kundër, të shpallnin Shqipërinë shtet të pavarur.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-radical-24-nentor-1912-shqiperia-u-shpall-shtet-i-pavarur-ne-durres-64-udheheqes-votuan-pro-24-kunder/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/le-radical-1912-shqiperia-u-shpall-shtet-pavarur-ne-durres-64-votuan-pro-24-kunder/

 

http://shqiptarja.com/lajm/le-radical-24-nentor-1912-shqipwria-u-shpall-shtet-i-pavarur-nw-durrws-64-udhwheqws-votuan-pro-24-kundwr

 

https://www.voal.ch/le-radical-24-nentor-1912-shqiperia-u-shpall-shtet-pavarur-ne-durres-64-udheheqes-votuan-pro-24-kunder/

 

http://opinion.al/ja-cshkruante-le-radical-per-pavaresine-e-shqiperise-ne-1912-en/

 

http://360grade.al/172019/durres-24-nentor-1912-shqiperia-shpallet-shtet-i-pavarur-nga-88-udheheqesit-te-mbledhur-nen-ismail-qemalin-24-votuan-kunder/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/980439/le-radical-24-nentor-1912-shqiperia-u-shpall-shtet-i-pavarur-ne-durres-64-udheheqes-votuan-pro-24-kunder/

 

http://mobile.kosova-sot.info/dossier/327638/leradical24nentor1912shqiperiaushpallshtetipavarurnedurres64udheheqesvotuanpro24kunder/

 

http://www.njekomb.com/?p=154387