L’Intransigeant (1929) : “Aleksandër Moisiu do të luajë në një film me zë në New York”


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 9 Maj 2018

 

“L’Intransigeant” ka botuar, të shtunën e 15 qershorit 1929, në faqen n°6, një shkrim për Aleksandër Moisiun, ku flet për suksesin dhe projektet e ardhshme të aktorit të famshëm me origjinë shqiptare.

 

Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, ka sjellë, për publikun shqiptar, tekstin e plotë të gazetës franceze :

 

New York, qershor. – Mësojmë se Aleksandër Moisiu, i shoqëruar nga gruaja e tij, zonja Terwin, pasi kaloi Kilin, Perunë dhe kanalin e Panamasë, arriti në New York.

 

Suksesi i tij në qytetet kryesore të Amerikës së Jugut ka qenë i madh. Shtypi flet me entuziazëm për të dhe fjalën e tij “melodioze”.

 

Moisiu tani do të qëndrojë në New York për një kohë të gjatë, ku dhe ka nënshkruar një kontratë për të xhiruar një film të rëndësishëm me zë.

 

Për vitin e ardhshëm, ai është angazhuar që të rikthehet në Amerikën e Jugut.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-intransigeant-1929-aleksander-moisiu-do-te-luaje-ne-nje-film-me-ze-ne-new-york/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

Publikuar në :

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/lintransigeant-1929-suksesi-aleksander-moisiut-ne-nju-jork/

 

http://www.balkanweb.com/site/shkrimi-i-lintransigeant-ne-1929-en-aleksander-moisiu-do-te-luaje-ne-nje-film-me-ze-ne-new-york/

 

http://www.njekomb.com/?p=100862

 

http://www.civitas.al/kulture/lintransigeant1929-aleksander-moisiu-do-te-luaje-ne-nje-film-me-ze-ne-new-jork

 

https://www.voal.ch/lintransigeant-1929-aleksander-moisiu-te-luaje-ne-nje-film-ze-ne-new-york/

 

http://pashtriku.org/?kat=60&shkrimi=7633

 

http://www.botasot.info/historia-lajme/885984/lintransigeant-1929-aleksander-moisiu-do-te-luaje-ne-nje-film-me-ze-ne-new-york/

 

http://www.kohajone.com/2018/05/09/shkrimi-i-lintransigeant-ne-1929-en-aleksander-moisiu-do-te-luaje-ne-nje-film-me-ze-ne-new-york/

 

http://opinion.al/lintransigeant-1929-aleksander-moisiu-do-te-luaje-ne-nje-film-me-ze-ne-new-york/

 

http://www.lexo.al/shkrimi-i-lintransigeant-ne-1929-en-aleksander-moisiu-do-te-luaje-ne-nje-film-me-ze-ne-new-york/

 

http://dardaniasacra.njekomb.com/?p=17068

 

http://maqedoniashqiptare.com/2018/05/lintransigeant-1929-aleksander-moisiu-do-te-luaje-ne-nje-film-me-ze-ne-new-york/