Gazeta franceze (1927) / Ahmet Zogu shpallet “Shpëtimtar i Kombit” nga Senati shqiptar


Ahmet Zogu
Ahmet Zogu

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Maj 2019

 

“Journal des débats politiques et littéraires” ka botuar, të enjten e 15 dhjetorit 1927, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me shpalljen “Shpëtimtar i Kombit” të Ahmet Zogut nga Senati shqiptar, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Shqipëri

Nderim për Kryetarin e Shtetit

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Na shkruajnë nga Tirana :

 

Senati shqiptar miratoi, në mesin e brohoritjeve entuziaste, një ligj që i jep titullin “Shpëtimtar i Kombit” Presidentit të Republikës, Ahmet Zogut.

 

Ky projektligj ka për qëllim t’i shprehë mirënjohjen e thellë të kombit Kryetarit të Shtetit i cili, me patriotizmin e tij të qartë, përkushtimin dhe aktet e paçmuara të kryera në rrethana kur Shqipëria gjendej në një situatë kritike, ka konsoliduar Shtetin dhe e ka ngritur atë në sytë e botës, duke e renditur kështu në vendin e merituar.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/gazeta-franceze-1927-ahmet-zogu-shpallet-shpetimtar-i-kombit-nga-senati-shqiptar/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/gazeta-franceze-1927-ahmet-zogu-shpallet-shpetimtar-i-kombit-nga-senati-shqiptar/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1079586/gazeta-franceze-1927-ahmet-zogu-shpallet-shpetimtar-i-kombit-nga-senati-shqiptar/

 

https://www.voal.ch/gazeta-franceze-1927-ahmet-zogu-shpallet-shpetimtar-kombit-nga-senati-shqiptar/

 

https://opinion.al/ahmet-zogu-shpallet-shpetimtar-i-kombit-nga-senati-shqiptar/

 

http://www.njekomb.com/?p=203638

 

http://maqedoniashqiptare.com/2019/05/gazeta-franceze-1927-ahmet-zogu-shpallet-shpetimtar-i-kombit-nga-senati-shqiptar/