La Charente (1939) / Hitleri kishte planifikuar t’i dhuronte kurorën e Skënderbeut mbretit Zog, por Musolini i kërkoi që ta shtyjë këtë operacion


Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Maj 2019

 

“La Charente” ka botuar, të hënën e 19 qershorit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me fatin e kurorës së Skënderbeut, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar : 

 

Musolini i kërkoi Hitlerit kurorën e vërtetë të mbretërve të Shqipërisë që gjendet në Gjermani

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Romë, 18 qershor.

 

Mes shumë bizhuterive që nazistët, pas Anschluss-it, gjetën në Vjenë, bën pjesë edhe kurora unike dhe e vërtetë e Shqipërisë, të cilën Hitleri e ka transportuar tashmë në Gjermani.

 

Vitin e kaluar, me rastin dhjetë vjetorit (jubileut) të mbretit Zog, Hitleri kishte përgatitur gjithçka, për t’i “dhuruar” këtë kurorë.

 

Por Musolini, i cili padyshim kishte idenë e tij, kërkoi të shtyjë këtë operacion, dhe Zogu nuk e mori kurorën e tij të vërtetë. Disa javë më parë, Italia kërkoi nga Fyhreri që t’i dërgonte emblemat shqiptare mbretit Viktor Emanuel, në mënyrë që kurorëzimi të bëhej me të gjithë shkëlqimin e dëshiruar.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/la-charente-1939-hitleri-kishte-planifikuar-t-i-dhuronte-kuroren-e-skenderbeut-mbretit-zog-por-musolini-i-kerkoi-qe-ta-shtyje-kete-operacion/. Në rast të kundërt mos e publiko këtë shkrim.

 

 

Publikuar në :

 

http://illyriapress.com/la-charente-1939-hitleri-kishte-planifikuar-ti-dhuronte-kuroren-e-skenderbeut-mbretit-zog-por-musolini-i-kerkoi-qe-ta-shtyje-kete-operacion/

 

https://27.al/la-charente-1939-hitleri-kishte-planifikuar-ti-dhuronte-kuroren-e-skenderbeut-mbretit-zog-por-musolini-i-kerkoi-qe-ta-shtyje-kete-operacion/

 

http://www.gsh.al/2019/05/31/1939-hitleri-kishte-nje-dhurate-per-mbretin-zog-musolini-prishi-planin/

 

https://opinion.al/hitleri-do-ti-dhuronte-kuroren-e-skenderbeut-mbretit-zoge-ndaloi-musolini/

 

http://www.panorama.com.al/la-charente-hitleri-kishte-planifikuar-ti-dhuronte-kuroren-e-skenderbeut-mbretit-zog-por-musolini-i-kerkoi-qe-ta-shtyje-kete-operacion/

 

https://www.gazeta-shqip.com/2019/05/31/ja-dhurata-e-vecante-qe-hitleri-kishte-per-mbretin-zog-musolini-prish-planin/

 

http://www.njekomb.com/?p=211177

 

https://www.voal.ch/la-charente-1939-hitleri-kishte-planifikuar-ti-dhuronte-kuroren-e-skenderbeut-mbretit-zog-por-musolini-kerkoi-qe-ta-shtyje-kete-operacion/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1095234/la-charente-1939-hitleri-kishte-planifikuar-ti-dhuronte-kuroren-e-skenderbeut-mbretit-zog-por-musolini-i-kerkoi-qe-ta-shtyje-kete-operacion/

 

https://360grade.al/257689/1939-e-vjedhur-ne-vjene-hitleri-donte-ti-dhuronte-kuroren-e-skenderbeut-mbretit-zog-por-musolini-i-kerkoi/