Le Temps (1915) / Një dolli nga Esat Pasha për mbretin Kostandin të Greqisë


Esat Pashë Toptani
Esat Pashë Toptani

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Prill 2020

 

“Le Temps” ka botuar, të hënën e 25 janarit 1915, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me veprimin e Esat Pashë Toptanit në nder të grekëve, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Një dolli nga Esat Pasha për Greqinë

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Athinë, 24 janar.

 

Na shkruajnë nga Durrësi se një darkë e madhe u shtrua pardje nga Esat Pasha për diplomatin e Greqisë dhe oficerët e kryqëzorit (anije lufte) grek “Hellé”.

 

Në fund të banketit, Esat Pasha ngriti një dolli miqësore për mbretin Kostandin, ku theksoi veçanërisht vëllazërinë që ekziston midis helenëve dhe shqiptarëve.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim të shkrimit (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/le-temps-1915-nje-dolli-nga-esat-pasha-per-mbretin-kostandin-te-greqise/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/nje-dolli-e-esat-pashes-per-mbretin-e-greqise/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1282836/le-temps-1915-nje-dolli-nga-esat-pasha-per-mbretin-kostandin-te-greqise/

 

https://www.voal.ch/le-temps-1915-nje-dolli-nga-esat-pasha-per-mbretin-kostandin-te-greqise/

 

https://alb-spirit.com/2020/04/30/dolli-nga-esat-toptani-per-mbretin-kostandin-te-greqise/

 

https://opinion.al/nje-dolli-nga-esat-pasha-per-greqine/

 

https://tiranatoday.al/1915-nje-dolli-nga-esat-pasha-per-mbretin-kostandin-te-greqise/

 

https://vloranews.al/kulture/1915-nje-dolli-nga-esat-pasha-per-mbretin-kostandin-te-greqise/