L’Univers israélite (1886) / Pashko Vasa organizoi një festë për nder të shkollave të Aleancës Izraelite në Liban


Pashko Vasa
Pashko Vasa

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 16 Shkurt 2020

 

“L’Univers israélite” ka botuar, me 16 maj 1886, në faqen n°42, një shkrim në lidhje me organizimin e një feste nga Pashko Vasa, asokohe guvernator i Libanit, për nder të shkollave të Aleancës Izraelite, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

 

Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France
Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Një festë e shkëlqyer, nën patronazhin e Vasë Pashait, guvernator i Libanit, u mbajt në Bejrut për nder të shkollave të Aleancës Izraelite. Të gjitha personalitetet politike, ushtarake dhe administrative e nderuan ballon me praninë e tyre, ashtu si dhe disa konsuj evropianë e tridhjetë emirë nga Libani, të ftuar posaçërisht nga guvernatori.

 

 

* Çdo gazetë online apo print, çdo portal që merr këtë shkrim duhet të citojë autorin në fillim (Nga Aurenc Bebja, Francë) dhe burimin e informacionit në fund (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania), si dhe të vendosë linkun e burimit : https://www.darsiani.com/la-gazette/l-univers-israelite-1886-pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban/. Në rast të kundërt mos e publiko.

 

 

Publikuar në :

 

https://americaneye.al/kur-pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-shkollat-e-aleances-izraelite-ne-liban/

 

https://www.kultplus.com/lajme/kur-pashko-vasa-organizoi-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban/

 

https://shqiptarja.com/lajm/lunivers-isralite-1886-pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban

 

https://www.balkanweb.com/pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban-cfare-shkruante-lunivers-israelite-ne-1886/

 

https://opinion.al/pashko-vasa-organizoi-nje-feste-ne-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite/

 

https://kohajone.com/pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban-cfare-shkruante-lunivers-israelite-ne-1886/

 

https://www.botasot.info/historia-lajme/1236731/lunivers-israelite-1886-pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban/

 

https://www.voal.ch/lunivers-israelite-1886-pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban/

 

https://360grade.al/335376/pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban-cfare-shkruante-lunivers-israelite-ne-1886/

 

https://a-news24.com/2020/02/lunivers-israelite-1886-pashko-vasa-organizoi-nje-feste-per-nder-te-shkollave-te-aleances-izraelite-ne-liban/